Niemcy: biskupi katoliccy wstrząśnięci zamachem na synagogę w Halle

Niemcy: biskupi katoliccy wstrząśnięci zamachem na synagogę w Halle
(fot. PAP/EPA/FILIP SINGER)
2 lata temu
KAI / sz

Niemieccy biskupi katoliccy są wstrząśnięci wiadomościami o strzelaninie przed synagogą w Halle i wyrażają solidarność ze wspólnotą żydowską swego kraju. W środę 8 października od strzałów z pistoletu maszynowego oddanych przed synagogą zginęły dwie osoby, dwie inne zostały ranne.

Atak w Halle potępił w ostrych słowach przewodniczący Niemieckiej Konferencji Biskupów, kard. Reinhard Marx. „Jestem przerażony i wstrząśnięty tym atakiem”, oświadczył kard. Marx. Zbrodniarze chcieli zaatakować synagogę w Halle i spowodować rozlew krwi w największe święto żydowskie.

„Solidaryzujemy się z naszymi żydowskimi obywatelkami i obywatelami. Na antysemityzm, na ślepą przemoc nie ma miejsca w naszym społeczeństwie” - stwierdził kategorycznie przewodniczący niemieckiego episkopatu i dodał: „Zwłaszcza w tym czasie łączymy się w modlitwie z Żydami w naszym kraju, naszymi braćmi i siostrami”.

„Jestem wstrząśnięty wiadomościami z Halle”, napisał na Twitterze kard. Rainer Maria Woelki. „Módlmy się za ofiary i ich bliskich, wspólnie pracujmy nad tym, aby Żydzi w Niemczech nigdy nie musieli się bać” - dodał arcybiskup Kolonii.

Także na Twitterze arcybiskup Berlina Heiner Koch napisał: „Jestem zrozpaczony, że nadal Żydzi nie mogą u nas żyć w pokoju i bez obaw. Łączę się w bólu z naszymi żydowskimi sąsiadami”. Abp Koch zapewnił też, że „nie dopuścimy , aby jakiekolwiek formy nienawiści, zwłaszcza wobec judaizmu, osiągnęły swój cel dzieląc społeczeństwo”.

Wstrząśnięci zajściami przed synagogą są też katolicki biskup Magdeburga Gerhard Feige oraz ewangelicki biskup tego regionu Friedrich Kramer. Bp Feige, który pochodzi z Halle, nazwał „ludzką katastrofą” fakt, że Żydzie w Niemczech nie mogą żyć w pokoju i spokojnie obchodzić swoje święto pojednania Jom Kippur. Hierarcha wyraził nadzieję, że „ten ohydny akt zostanie wyjaśniony z całą konsekwencją”. Ewangelicki biskup Kramer stwierdził, że to, do czego doszło przed synagogą w Halle jest czynem „obrzydliwym i nie do zniesienia”. Podkreślił, że wszyscy ludzie dobrej i pokojowej woli mają obowiązek „występować przeciwko atmosferze nienawiści i wszelkiej przemocy”.

Za ofiary strzelaniny przed synagogą w Halle modlił się też papież Franciszek. Jak poinformowało biuro prasowe Stolicy Apostolskiej, Ojciec Święty modlił się w ich intencji na zakończenie trzeciego dnia Zgromadzenia Specjalnego Synodu Biskupów dla Amazonii 8 października. Także w godzinach porannych tego dnia, rozpoczynając obrady papież modlił się za wspólnotę żydowską, która 8 października obchodziła święto Jom Kippur – Dzień Pojednania - jedno z najważniejszych, najbardziej uroczystych religijnych świąt żydowskich.

Do ataku w Halle doszło w czasie żydowskiego święta Jom Kipur, gdy w synagodze zebrało się na modlitwy ok. 80 osób. Wieczorem poinformowano, że sprawca działał w pojedynkę, został zatrzymany przez policję, Jest to 27-letni Niemiec powiązany z neonazistami.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
25,83 zł
36,90 zł

Są takie momenty, kiedy brakuje nam tchu.
Są takie chwile, kiedy nie mamy już na nic sił.
Są takie dni, kiedy trudno nam dostrzec nadzieję.

Nadziejnik, który trzymasz w swoich rękach, jest właśnie...

Skomentuj artykuł

Niemcy: biskupi katoliccy wstrząśnięci zamachem na synagogę w Halle
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.