Niemcy: diecezja augsburska chce wypłacić ofiarom pedofilii do 75 tys. euro

Niemcy: diecezja augsburska chce wypłacić ofiarom pedofilii do 75 tys. euro
(fot. depositphotos.com)
1 miesiąc temu
KAI / pp

Diecezja augsburska w Niemczech będzie w przyszłości oferować więcej pieniędzy ofiarom nadużyć i przemocy. Osoby poszkodowane powinny teraz otrzymać indywidualnie ustalone płatności do maksymalnej wysokości 75 tys. euro.

Jest to rezultat nowych wskazań dotyczących „uznania i wsparcia”, poinformowała diecezja 2 czerwca. Według bawarskiej diecezji odszkodowania nie będą wypłacane z pieniędzy pochodzących z podatku kościelnego.

Augsburg jest drugą diecezją niemiecką po archidiecezji Fryburga Bryzgowijskiego, która posiada stałe wytyczne diecezjalne w tej kwestii. Obowiązują one od 1 czerwca i uwzględniają „fakt, że w wielu przypadkach wykorzystywanie seksualne może mieć długotrwałe konsekwencje zawodowe i zdrowotne”.

Diecezja wypełnia tym samym regulacje w tej sprawie Konferencji Episkopatu Niemiec, która w marcu podjęła decyzję o podwyższeniu wysokości odszkodowań dla ofiar wykorzystywania seksualnego. Na tej podstawie Kościół ma w przyszłości oprzeć się na aktualnej tabeli przepisów prawa cywilnego dotyczących odszkodowań za ból i cierpienie oraz orzeczeń sądowych, co obecnie oznacza kwoty od 5 tys. do 50 tys. euro w każdej sprawie.

Diecezja augsburska poinformowała, że zgadza się z decyzją, ale nie chce dłużej czekać na jej wdrożenie. Dla jej nowego ordynariusza, biskupa-nominata Bertrama Meiera ważne jest, aby „osobom poszkodowanym otworzyć perspektywę, o którą wielokrotnie nas prosiły”.

Wskazania ogłoszone w Augsburgu przewidują również przejęcie kosztów terapii i poradnictwa dla par. Ponadto diecezja planuje utworzenie biura towarzyszenia i spotkań. Mają też być wyznaczeni „powiernicy” ofiar. Te osoby nie mogą być pracownikami instytucji kościelnych.

Według niemieckiej agencji katolickiej KNA biskup-nominat Meier, który wkrótce otrzyma sakrę biskupią, wyjaśnił: „Mój czas jako biskupa trzeba będzie mierzyć również tym, jak radziłem sobie z tym mrocznym rozdziałem naszej przeszłości jako Kościoła i tym, co zrobiłem, żeby takie rzeczy nigdy się nie powtórzyły, a także jak pomagaliśmy zranionym w Kościele”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ
16,14 zł
26,90 zł

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Niemcy: diecezja augsburska chce wypłacić ofiarom pedofilii do 75 tys. euro
Komentarze (2)
JP
~Jarosław Piechota
3 czerwca 2020, 07:01
Gdzie macie rozum Niemcy ? Za nadużycia zapłacą niewinni wierni którzy utrzymują Kościół.
AM
~Andrzej Mackiewicz
2 czerwca 2020, 20:46
"Język pieniędzy" chyba najprędzej "przemówi" "do sumień" biskupom, mylę się ?

Skomentuj artykuł

Niemcy: diecezja augsburska chce wypłacić ofiarom pedofilii do 75 tys. euro
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.