Sosnowiecka komisja diecezjalna prosi o kontakt osoby, które mają wiedzę na temat trudnych spraw diecezji

Sosnowiecka komisja diecezjalna prosi o kontakt osoby, które mają wiedzę na temat trudnych spraw diecezji
Źródło: DEON.pl
mat. pras. Komisji / mł

Komisja "Wyjaśnienie i naprawa" spraw wrażliwych diecezji sosnowieckiej to zespół powołany przez bp. Artura Ważnego w październiku 2024 roku. Celem komisji jest zbadanie trudnych i bulwersujących opinię publiczną wydarzeń, które miały miejsce na terenie diecezji. W komunikacie nadesłanym do redakcji DEON komisja prosi o kontakt osoby, które mają wiedzę na temat powyższych wydarzeń. 

Komisja stworzyła kilka możliwości kontaktu dla osób, które zdecydują się podzielić wiedzą przydatną w pracach komisji: to telefon, adres do korespondencji oraz adres mailowy. Członkowie komisji są także gotowi do do osobistych spotkań z osobami skrzywdzonymi, tymi, którzy czują się zgorszeni i potrzebują pomocy (duszpasterskiej, prawnej, psychologicznej) - czytamy w komunikacie.

Spotkania te mogą odbywać się w miejscach wskazanych przez rozmówców, w których będą się czuli komfortowo i
bezpiecznie oraz w dyskretnych i bezpiecznych miejscach, którymi dysponuje komisja, w Sosnowcu oraz poza diecezją sosnowiecką: w Katowicach, Krakowie oraz Warszawie.

Kontakt z komisją "Wyjaśnienie i naprawa"

Komisja podała w swoim komunikacie z 16 grudnia 2024 roku następujące możliwości kontaktu:

e-mail: SOSnowieckomisja@proton.me
telefon: +48 571 805 535 (w dni robocze w godz. 9-17)
adres [wyłącznie do korespondencji]: ul. Wspólna 61 lok. 103, 00-687 Warszawa z dopiskiem „Komisja Wyjaśnienie i Naprawa”.

"Wszystkie osoby chcące się skontaktować z Komisją i pragnące poinformować ją o ważnych aspektach wydarzeń związanych z sytuacjami wrażliwymi zapraszamy do skorzystania z tych kanałów komunikacji i nawiązania relacji" - zachęcają osoby tworzące komisję. 

Lista osób należących do komisji:

W związku z nagłymi problemami zdrowotnymi ze funkcji przewodniczącej zrezynowała prok. Violetta Guia. Zastąpił ją Tomasz Krzyżak. Członkami komisji są:

- Michał Wolak - audytor i specjalista z zakresu administracji i zarządzania;
- dr Aleksandra Brzemia-Bonarek - prawnik-kanonista, sędzia Sądu Metropolitalnego w Katowicach, współpracownik watykańskiej Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia;
- dr Marek Lasota, historyk i ekspert z dziedziny archiwów Instytutu Pamięci Narodowej;
- ks. dr Jacek Prusak SJ, teolog, psycholog i psychoterapeuta, kierownik Katedry Psychopatologii i Psychoprofilaktyki w Instytucie Psychologii Akademii Ignatianum w Krakowie;
- prof. ucz. dr hab. Monika Przybysz - specjalista z zakresu komunikacji społecznej, kryzysowej i public relations, wykładowca na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (UKSW)

Co to jest Komisja „Wyjaśnienie i naprawa” Spraw Wrażliwych Diecezji Sosnowieckiej?

Komisja „Wyjaśnienie i naprawa” Spraw Wrażliwych Diecezji Sosnowieckiej powstała w celu wyjaśnienia spraw trudnych i głęboko poruszających opinię publiczną, które zdarzyły się w ostatnich latach w tej diecezji. Najboleśniej zraniły one tych, którzy doznali trudnych do naprawienia krzywd spowodowanych niegodziwymi zachowaniami ludzi Kościoła. Jedną z form udzielenia im wsparcia oraz zapewnienia, że nie są osamotnieni w przeżywaniu swego dramatu, będzie wnikliwe zbadanie i wyjaśnienie okoliczności tych wydarzeń, aby móc podjąć stosowne decyzje i działania - czytamy w komunikacie.

Sprawy, które wstrząsnęły diecezją sosnowiecką

Wśród spraw, którymi ma zająć się komisja, jako pierwsza była wymieniana sprawa sosnowieckiego seminarium. Jednak niepokojących wydarzeń na terenie diecezji było więcej.

Na początku października 2024 na polecenie Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu zatrzymano trzech mężczyzn: dwóch czynnych duchownych i byłego księdza z diecezji sosnowieckiej. Zarzuca się im oszustwa oraz przestępstwa seksualne na szkodę dzieci. W marcu 2024 r. miało miejsce kolejne wydarzenie: sprawa dotyczyła śmierci młodego mężczyzny w mieszkaniu księdza, który był rezydentem parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Sosnowcu. Duchowny, który w diecezji był sędzią sądu biskupiego, usłyszał zarzut posiadania substancji psychotropowej. Prokuratura Rejonowa Sosnowiec-Północ prowadzi śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci.

We wrześniu 2023 r. w mieszkaniu ks. Tomasza Z. w parafii w Dąbrowie Górniczej doszło do interwencji pogotowia i policji. Prokuratura postawiła ks. Tomaszowi Z. cztery zarzuty: trzy z nich dotyczyły przestępstw narkotykowych, a jeden miał charakter obyczajowy. W kwietniu 2024 r. mężczyzna został skazany na 1,5 roku więzienia. W marcu 2023 roku doszło do innej tragedii - 40-letni ksiądz strzałami z rewolweru zabił diakona, a później popełnił samobójstwo. 

W konsekwencji tych wydarzeń w październiku 2023 r. papież Franciszek przyjął rezygnację bp. Grzegorza Kaszaka z pełnienia posługi biskupa sosnowieckiego, a administratorem diecezji mianował metropolitę katowickiego abp. Adriana Galbasa.

Źródło: mat. pras. Komisji / PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz Franc OP, Magdalena Dobrzyniak

Czasem za duszpasterskimi sukcesami kryją się ból, kłamstwo i ludzka krzywda.
I na pewno nie stoi za nimi Duch Boży.

  • Czy można rozpoznać, że ktoś zamierza nas zranić?
  • Na jakie zachowania zwracać szczególną uwagę?
  • ...

Skomentuj artykuł

Sosnowiecka komisja diecezjalna prosi o kontakt osoby, które mają wiedzę na temat trudnych spraw diecezji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.