Niemcy: katolicy debatują o interkomunii katolików i protestantów

Niemcy: katolicy debatują o interkomunii katolików i protestantów
(fot. Exe Lobaiza/cathopic.com)
6 miesięcy temu
KAI / ms

Biskup Magdeburga Gerhard Feige przestrzegł przed zbyt dużymi oczekiwaniami niemieckich teologów w debacie o interkomunii katolików i protestantów.

„Sformułowane porozumienie nie odpowiada jeszcze codziennej praktyce kościelnej” - stwierdził przewodniczący komisji ekumenicznej w niemieckim episkopacie. W ten sposób skomentował on dokument niemieckiej Ekumenicznej Grupy Roboczej pt. „Razem przy Stole Pańskim”.

Biskup wypowiedział się w Erfurcie w ramach debaty teologów katolickich i ewangelickich. Ich studium nazwał „na wskroś kompetentnym i bardzo inteligentnym”, ale – jak zaznaczył – „pojawia się presja, której nie da się teologicznie rozwiązać w krótkim czasie”. Feige wielokrotnie powtarzał, że jako biskup odpowiedzialny za ekumenizm zdaje sobie sprawę z wysokich oczekiwań wiernych i wielokrotnie przychylnie wypowiadał się o możliwości interkomunii w Niemczech. W Erfurcie zapowiedział, że episkopat omówi uwagi niemieckich teologów na swej wiosennej sesji plenarnej.

Opublikowany we wrześniu ub.r. 57-stronicowy dokument Ekumenicznej Grupy Roboczej, której przewodzi biskup Limburga Georg Bätzing, przedstawia wyniki dziesięcioletniego dialogu ekumenicznego i zaleca, aby katolicy i protestanci już teraz przystępowali wspólnie do Stołu Pańskiego. Jednocześnie jest przeciwny stworzeniu wspólnej liturgii, choć zaprasza „do już istniejących tradycji” liturgicznych.

Już w 2018 r. Stolica Apostolska nie wydała zgody na ogłoszenie specjalnych wytycznych niemieckiego episkopatu umożliwiających udzielanie komunii świętej protestantom żyjącym w związkach małżeńskich z katolikami. O wyjaśnienie tego kontrowersyjnego dokumentu poprosiło siedmiu członków episkopatu, m.in. kard. Rainer Maria Woelki z Kolonii oraz biskupi Stefan Oster SDB z Pasawy i Rudolf Voderholzer z Ratyzbony.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Niemcy: katolicy debatują o interkomunii katolików i protestantów
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Niemcy: katolicy debatują o interkomunii katolików i protestantów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.