Nie wiem, czy iść do Komunii. Doświadczeni duszpasterze mówią, co zrobić w takim wypadku

Nie wiem, czy iść do Komunii. Doświadczeni duszpasterze mówią, co zrobić w takim wypadku
(fot. cathopic.com)
Tomasz Grabowski OP / ks. Krzysztof Porosło / dominikanie.pl

Masz przeczucie, że nie powinieneś przyjmować Eucharystii, ale... tak naprawdę nie jesteś pewny. Jak to rozpoznać i uniknąć świętokradztwa? Wyjaśniają o. Tomasz Grabowski OP i ks. Krzysztof Porosło w filmie nagranym dla portalu dominikanie.pl.

"Kiedy jestem w grzechu, kiedy nie wiem, czy przystąpić do Komunii, czy nie, lepiej jest zachować daleko idącą ostrożność i powiedzieć sobie: mogę Boga uczcić przez to, że nie przyjmę Eucharystii, ale wyznam wiarę w Jego świętość. Własnie dlatego, że Ty jesteś święty, a ja jestem zbrukany jakimś grzechem, rodzajem moralnej nieczystości, to nie chcę łatwo przyjmować Eucharystii, nie chcę lekceważyć tego daru, ale chce uczcić Ciebie przez to, że chcę się oczyścić" - mówi dominikanin, o. Tomasz Grabowski.

Z kolei ks. Krzysztof Porosło wskazuje na inny aspekt - działania Ducha Świętego, tego, że sam Bóg dzięki Eucharystii oczyszcza nas z grzechu. Zauważa, że przyjęcie Komunii podczas mszy jest zawsze poprzedzone aktem pokutnym. "W liturgii to oczyszczenie jest konieczne. Ale godne przyjęcie Komunii nie zależy tylko ode mnie, ale jest przede wszystkim darem Bożej łaski. To On mnie przygotowuje i oczyszcza, abym mógł być z Nim zjednoczony" - tłumaczy.

"Niesamowicie ważne jest również to, żebyśmy pamiętali, że jednym z owoców Eucharystii jest jej moc oczyszczania nas z grzechów. O ile nie możemy przyjąć Eucharystii w stanie grzechu ciężkiego, o czym mówił o. Tomasz, ale nasze codzienne małe upadki, małe niewierności, niechodzenie w Bożej obecności sprawiają również, że nasze przygotowanie do Eucharystii potrzebuje takiego oczyszczenia. Oczyszczenia, które dokonuje się mocą samej Komunii świętej, która staje się pokarmem, ale także lekarstwem" - podkreśla.

Obejrzyj cały film:

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nie wiem, czy iść do Komunii. Doświadczeni duszpasterze mówią, co zrobić w takim wypadku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.