Niemcy: kościelno-państwowe porozumienie ws. zbadania przypadków wykorzystywania seksualnego przez ludzi Kościoła

Niemcy: kościelno-państwowe porozumienie ws. zbadania przypadków wykorzystywania seksualnego przez ludzi Kościoła
(fot. depositphotos.com)
KAI / pp

Jako pierwsza instytucja w swoim kraju katolicka Konferencja Biskupów Niemieckich zawarła i podpisała porozumienie z pełnomocnikiem rządu federalnego ds. pedofilii dotyczące opracowania przypadków wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne. Porozumienie podpisali 22 czerwca pełnomocnik rządu Niemiec ds. pedofilii Johannes-Wilhelm Rörig i delegat episkopatu Niemiec ds. ochrony dzieci i młodzieży bp Stephan Ackermann. Federalna minister sprawiedliwości Christine Lambrecht określiła dokument jako „wielki krok naprzód”.

Zgodnie z tym porozumieniem w przyszłości w każdej z 27 niemieckich diecezji ma działać niezależna komisja ds. pedofilii. Zasiadać w niej mają przedstawiciele diecezji, eksperci naukowi, prawnicy, reprezentanci administracji publicznej oraz ofiary. Kilka diecezji już rozpoczęło tworzenie swoich komisji.

Gremia te mają się zająć także i tymi przypadkami, które z powodu przedawnienia lub śmierci nie mogą być ścigane przez prawo. Poza ilościowym badaniem przypadków, celem jest również ustalenie, jak osoby odpowiedzialne w diecezji radziły sobie ze sprawcami i osobami poszkodowanymi. Mają też zostać zbadane struktury umożliwiające wykorzystywanie lub temu sprzyjające. Planowana jest też współpraca na szczeblu diecezjalnym. W tym celu Konferencja Episkopatu Niemiec ma utworzyć osobne biuro.

Rörig określił deklarację jako „decydującą podstawę dla transparentnego opracowania poszczególnych przypadków, ale też przykład dla innych grup społeczeństwa”. Zwrócił uwagę, że podpisanie porozumienia jest „nieodwracalną i wiążącą decyzją dla niezależnego opracowania przypadków wykorzystywania seksualnego w środowisku katolickim”. Wiążące teraz będą „przejrzystość, zgodność i wrażliwość na osoby poszkodowane”.

Bp Ackermann podkreślił, że procesy wyjaśniające stanowią element instytucjonalnej odpowiedzialności, jaką przyjmują na siebie biskupi i diecezje za wyrządzone zło. Dobrze, że w tworzonych komisjach ds. opracowania przypadków wykorzystywania małoletnich będą z sobą współpracowali przedstawiciele Kościoła, niezależni eksperci, prawnicy zajmujący się tą problematyką, przedstawiciele administracji publicznej oraz ofiary. Jednocześnie zadbano o to, by w proces ten można było włączyć wysiłki już podjęte w celu zaradzenia tej sytuacji oraz wiedzę zdobytą w diecezjach.

Z kolei minister Lambrecht oświadczyła, że ofiary „bardzo długo, niekiedy przez znaczną część życia” czekały na niezależne wyjaśnienie ich spraw oraz ujednolicone kryteria rozpatrywania. Tym bardziej ważne jest, aby teraz we wszystkich diecezjach szybko rozpoczęło się transparentne zbadanie popełnionych czynów i został usłyszany głos ofiar.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Niemcy: kościelno-państwowe porozumienie ws. zbadania przypadków wykorzystywania seksualnego przez ludzi Kościoła
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.