Niemcy: Limburg przygotowuje się na beatyfikację ks. Richarda Henkesa

Niemcy: Limburg przygotowuje się na beatyfikację ks. Richarda Henkesa
(fot. depositphotos.com)
Środa, 13:20
KAI / pp

W niemieckim Limburgu trwają ostatnie przygotowania do uroczystości beatyfikacyjnych sługi Bożdego ks. Richarda Henkesa (1900-1945), pallotyna zmarłego w obozie koncentracyjnym w Dachau.

Pierwszej takiej uroczystości w limburskiej katedrze przewodniczyć będzie w niedzielę 15 września w imieniu papieża kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Jedności Chrześcijan. "Beatyfikacja ks. Henkesa będzie świętem dla pallotynów, dla diecezji i dla rodzinnych stron nowego błogosławionego" - podkreślił biskup Limburga Georg Bätzing.

Richard Henkes urodził się 26 maja 1900 w wielodzietnej rodzinie w leżącym dziś w Czechach Ruppach. W wieku 12 lat rozpoczął naukę w szkole zakonu pallotynów. W 1916 r. wstąpił do nowo założonej Kongregacji Mariańskiej, w 1918 r. służył w wojsku, a w 1919 r. wstąpił do nowicjatu pallotynów.

Po święceniach kapłańskich w Limburgu w 1925 r. pracował w szkołach pallotyńskich w Schönstatt i Alpen. W 1931 r. podjął pracę na Śląsku w Kietrzu i Ząbkowicach Śląskich, gdzie zasłynął jako kaznodzieja i rekolekcjonista. Z powodu bardzo krytycznych wobec nazistowskiego reżimu kazań był wielokrotnie wzywany do Gestapo. W kwietniu 1943 r. w Raciborzu został aresztowany za "podburzanie ludzi z ambony" i wywieziony do hitlerowskiego obozu koncentracyjnego w Dachau.

W obozie dobrowolnie zgłosił się do opieki nad chorymi na tyfus w obozowym bloku 17, tzw. bloku czeskim, gdzie wkrótce sam zachorował. Zmarł 22 lutego 1945 r., a jego prochy pochowano po wojnie na cmentarzu pallotynów w Limburgu. W 1990 urnę z jego prochami przeniesiono do krypty biskupów na miejscowym cmentarzu.

Proces beatyfikacyjny w diecezji otworzył 25 maja 2003 r. ówczesny biskup Limburga Franz Kamphaus. W styczniu 2007 zakończono pierwszy etap postępowania w diecezji i przesłano akta do Rzymu. 21 grudnia 2018 r. papież Franciszek ogłosił dekret o męczeństwie niemieckiego pallotyna.Zdaniem bp. Bätzinga ks. Henkes jest “męczennikiem ludzkości".

W czasach narodowego socjalizmu odważnie przeciwstawiał się ciągłej kontroli myśli i wiary. "Swoje życie złożył w służbie innym ludziom, przełamywał bariery i uprzedzenia oraz budował porozumienie" - stwierdził biskup Limburga.Z kolei prowincjał niemieckich pallotynów ks. Helmut Scharler podkreślił, że ks. Richard Henkes był charyzmatycznym kapłanem, którego osobowość dojrzewała wraz z pełnioną posługą duszpasterską.

Fakt, że ks. Henkes, “będąc świadomym zbliżającego się końca wojny oraz niebezpieczeństwa zarażenia tyfusem poszedł dobrowolnie do chorych, był dla błogosławionego męczennika konsekwentnym naśladowaniem Chrystusa". Według ks. Scharlera, występowanie ks. Henkesa w obronie godności każdego człowieka jest “ważnym świadectwem zwłaszcza w naszych czasach".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Niemcy: Limburg przygotowuje się na beatyfikację ks. Richarda Henkesa
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Niemcy: Limburg przygotowuje się na beatyfikację ks. Richarda Henkesa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.