Niemcy: Spekulacje przed wizytą papieża

Niemcy: Spekulacje przed wizytą papieża
Papież odwiedzi swój rodzinny kraj w 2011 roku (fot. EPA/ETTORE FERRARI)
KAI / wab

Przygotowania do wrześniowej wizyty papieża Benedykta XVI w jego ojczyźnie są w pełnym toku. Niemieckie media spekulują na temat ewentualnego przemówienia Benedykta XVI na forum Bundestagu.

O tym, że podczas swojej oficjalnej wizyty w Berlinie papież zamierza wygłosić „programowe przemówienie” w Bundestagu poinformował m.in. tygodnik „Focus” powołując się na kręgi watykańskie. Magazyn zauważa, że byłoby to pierwsze w historii wystąpienie papieża przed tym gremium.

DEON.PL POLECA
Jednak na pytanie dziennikarzy w Berlinie kierujący biurem ds. prasy i komunikacji w Bundestagu, Guido Heinen od powiedział, że dotychczas nie ma z Watykanu żadnych informacji w tej sprawie.

Tymczasem już na papieską wizytę w Berlinie przewidziano jeden dzień, następnie jeden dzień w Erfurcie i półtora – we Fryburgu Bryzgowijskim. Choć nie wiadomo jeszcze, co zechce włączyć w program swojej wizyty w tych dniach sam papież, niektóre szczegóły zdradził mediom abp Robert Zollitsch.

„Nasze plany nie są jeszcze tak szczegółowe” - stwierdził abp Zollitsch, Podkreślił, że rozważana jest wizyta w Regina Martyrum, kościele i centrum, ufundowanym przez katolików niemieckich w berlińskiej dzielnicy Charlottenburg w 1963 r. dla upamiętnienia "krwawych świadków dyktatury nacjonalistycznej" – ofiar drugiej wojny światowej i komunizmu”. „Będziemy też musieli się zastanowić, co najważniejszego będzie można zorganizować w ciągu tych niespełna czterech dni” - dodał przewodniczący niemieckiego episkopatu.

Pytany o możliwość wystąpienia papieża przed niemieckim Bundestagiem abp Zollitsch wyjaśnił, że „to sprawa przewodniczącego Bundestagu Norberta Lammerta” i w tej sprawie należy poczekać na wynik rozmów Berlin-Watykan.

Drugim etapem papieskiej wizyty będzie diecezja Erfurt. Na jej terenie położony jest m.in. Wartburg, miejsce związane z Marcinem Lutrem. Przebywał on tam przez 10 miesięcy pod przybranym imieniem rycerza Jerzego ukrywając się przed prześladowaniami Fryderyka III. Tam dokonał m.in. przekładu Psalmów, pisał traktaty, ale przede wszystkim dokonał tłumaczenia na język niemiecki Nowego Testamentu, jako pierwowzór używając tekstu greckiego. Czy więc zamek Wartburg może być miejscem spotkania ekumenicznego? Nie wiadomo.

„Erfurt został zaplanowany przede wszystkim dlatego, że papież pragnął złożyć wizytę w jednym z nowych krajów związkowych. W związku z tym rozważana jest wizyta w Eichsfeld, najbardziej „katolickim” regionie w byłej NRD. „Również i dziś średnia osób uczęszczających regularnie na niedzielną liturgię kształtuje się powyżej średniej w całych Niemczech” - powiedział abp Zollitsch.

Przewodniczący niemieckiego episkopatu przyznał, że dotychczas nie myślano o tym etapie papieskiej wizyty w kontekście Marcina Lutra, ani o przypadającym w 2017 roku Roku Reformacji. „Oczywiście będziemy mieli w programie spotkanie z reprezentacją Kościołów ewangelickich, także z delegacją judaizmu oraz islamu” - zapowiedział abp Zollitsch.

Ostatnim etapem duszpasterskiej części wizyty Benedykta XVI w Niemczech będzie Fryburg Bryzgowijski. „Planujemy, choć jeszcze nie omówiliśmy tego z władzami w Berlinie, aby Ojciec Święty tutaj zakończył swoją wizytę w Niemczech – byłaby to sobota albo niedziela” - powiedział abp Zollitsch i dodał: „W trakcie jednego z tych dni została zaplanowana Msza św. , a w miejscowej katedrze można byłoby zorganizować nabożeństwo wieczorne albo dla duszpasterstwa powołaniowego, bądź dla młodzieży – ale to się jeszcze okaże”.

Abp Robert Zollitsch podkreślił, że papieska wizyta będzie „istotnym momentem” w życiu kraju i Kościoła. „Jestem głęboko przekonany, że papież przekaże ludziom wiele silnych impulsów” - spodziewa się arcybiskup Fryburga.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Niemcy: Spekulacje przed wizytą papieża
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.