Niemcy: to nie jest darmowy bilet na aborcję

Niemcy: to nie jest darmowy bilet na aborcję
(fot. shutterstock.com)
PAP / psd

Komentując stanowisko papieża Franciszka ws. aborcji, niemiecki dziennik "Die Welt" zastrzega, że nie jest ono "darmowym biletem na aborcję", lecz przypomnieniem o pierwotnej misji Kościoła, polegającej nie na ściganiu za grzechy, lecz na dawaniu nadziei.

"Stanowisko papieża w sprawie aborcji nie jest całkowicie nową nauką, lecz jedynie osobistym akcentem Franciszka. Papież przypomniał o misji Kościoła, który ma dawać nadzieję, a nie ścigać grzechy" - czytamy w opublikowanym w środę komentarzu.

DEON.PL POLECA
Kościół katolicki w przeszłości sprawiał zdaniem komentatora zbyt często wrażenie, że rości sobie prawo do podejmowania decyzji o łasce lub odmowie łaski, chociaż do takich decyzji uprawniony jest zdaniem chrześcijan jedynie Bóg lub Jezus Chrystus.

Jeżeli zapomnimy, kto właściwie jest ostatnią instancją wybaczenia i na czyje miłosierdzie powinni liczyć ludzie, to chrześcijaństwo stanie przed problemem swojej wiarygodności - pisze autor komentarza.

DEON.PL POLECA

Podczas przygotowań do synodu poświęconego problematyce seksualności w październiku do głosu dojdą zapewne osoby, które domagają się zachowania listy grzechów oraz sankcji karnych za nie i którzy będą z zapałem dyskutować o tym, kto jest, a kto nie jest prawdziwym katolikiem. "Pielęgnują oni duchowość odgrodzenia się, ba nawet wykluczenia. Uważają, że mogą decydować o tym, kto może liczyć na zbawienie, a kto nie" - pisze "Die Welt".

Autor podkreśla, że papież Franciszek, który uczynił z miłosierdzia hasło swojego pontyfikatu, postawił obecnie inny akcent, wybierając w dodatku drażliwy temat aborcji.

Aborcja jest zdaniem katolików wykroczeniem przeciwko piątemu przykazaniu "Nie zabijaj". Papież nie zamierza naruszać tego przykazania, a wręcz przeciwnie, odrzuca dość powszechny pogląd, że przerwanie ciąży jest "rodzajem prawa do samorealizacji, zgodnie z zasadą <<Mój brzuch należy do mnie>>".

Jednak w miejsce "duchowości wykluczenia" papież przypomina o pierwotnej misji Kościoła, który nie jest po to, by wykrywać i ścigać grzechy, lecz po to, by "dawać nadzieję na przebaczenie przez tego, który jako jedyny ma ku temu kompetencje" - konkluduje komentator "Die Welt".

Papież w opublikowanym we wtorek liście na temat Roku Świętego ogłosił, że postanowił "mimo wszelkich przeciwnych rozporządzeń" upoważnić wszystkich kapłanów do rozgrzeszenia z grzechu aborcji osób, które jej dokonały, żałują tego z całego serca i proszą o przebaczenie. Rok Święty dedykowany miłosierdziu rozpocznie się 8 grudnia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Niemcy: to nie jest darmowy bilet na aborcję
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.