Niemcy: ZdK odrzuca „twarde oczekiwania” wobec "Drogi Synodalnej"

Niemcy: ZdK odrzuca „twarde oczekiwania” wobec "Drogi Synodalnej"
(© Raimond Spekking / Wikimedia Commons)
7 miesięcy temu
KAI / kk

Ustępujący ze stanowiska sekretarz generalny Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich (ZdK) Stefan Vesper odrzuca „twarde oczekiwania” wobec "Drogi Synodalnej". Rozpoczęła się ona symbolicznym zapaleniem świec w wielu kościołach w pierwszą niedzielę Adwentu 1 grudnia.

Zaplanowany na dwa lata proces – dialog na temat przyszłości Kościoła katolickiego w tym kraju - ma na celu reformy wewnętrzne. Z dużym dystansem na temat tego projektu wypowiedzieli się wysocy przedstawiciele Stolicy Apostolskiej.

„Jesteśmy na drodze z rowami po obu stronach” - powiedział w poniedziałek Vesper w wywiadzie dla portalu katholisch.de w Bonn. Niektórzy obawiają się, że Kościół się zmieni, a z drugiej strony mówi się, że proces reformy i tak nie zadziała.

Vesper podkreślił, że niczego nie oczekuje od obu stanowisk. „Rozpoczniemy teraz ten proces i mam duże nadzieje związane z Drogą” - powiedział i przypomniał m.in. o stanowisku ZdK wobec roli kobiet w Kościele, których "duchowe dary nie są wystarczająco uwzględniane" i dlatego opowiada się on za diakonatem kobiet. Zastrzegł, że Konferencja Episkopatu Niemiec ma oczywiście również swoje zdanie na ten temat. "Dlatego wspólnie należy szukać sposobu, aby znaleźć rozwiązania naszych problemów w obecnym czasie i następnie na kolejną epokę w życiu Kościoła katolickiego w Niemczech jako części wielkiego i dobrego Kościoła powszechnego" - zaznaczył sekretarz generalny ZdK.

Odrzuca on jednak "twarde oczekiwania" wobec dialogu reformatorskiego Kościoła katolickiego. "Trzeba mieć wysokie oczekiwania, ponieważ sytuacja Kościoła w naszym kraju charakteryzuje się głębokim kryzysem zaufania” - powiedział Vesper. Zaznaczył, że wszyscy muszą mieć oczekiwania, aby wspólnie podjąć decyzję w sprawie reform. „Jest to jedyny sposób, aby zatrzymać utratę wiarygodności w naszym społeczeństwie i odzyskać zaufanie” - powiedział ustępujący sekretarz generalny, który sprawuje swój urząd od 1999 r.

Pierwsze spotkanie "Drogi Synodalnej" planowane jest w dniach 30 stycznia - 1 lutego 2020 we Frankfurcie nad Menem. Przygotowane są cztery dokumenty robocze dotyczące moralności seksualnej, formy życia kapłańskiego, władzy i jej podziału oraz roli kobiet w służbie i urzędach Kościoła. Tematyka tych dokumentów jest dyskutowana w czterech ok. 30-osobowych gremiach doradczych - forach "Drogi Synodalnej".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Niemcy: ZdK odrzuca „twarde oczekiwania” wobec "Drogi Synodalnej"
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Niemcy: ZdK odrzuca „twarde oczekiwania” wobec "Drogi Synodalnej"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.