Niemiecki biskup: nie mam problemu z księżmi-homoseksualistami

Niemiecki biskup: nie mam problemu z księżmi-homoseksualistami
(fot. Klaus Landry [CC BY-SA 4.0], from Wikimedia Commons)
katolisch.de / Süddeutsche Zeitung / kk

Biskup Würzburga Franz Jung w rozmowie z największym bawarskim dziennikiem "Main-Echo" mówi, że nie ma większego problemu z pracą z księżmi, którzy są homoseksualistami. Wywiad ukazał się w sobotnim wydaniu czasopisma.

"Nie podważam ich kwalifikacji duszpasterskich" - mówił. "To fakt, że są księża, którzy mają taką orientację seksualną i trzeba sobie z tym radzić" - dodaje.

Podkreśla, że nie wolno zapominać, że wszystkich księży obowiązuje celibat. "Taki ksiądz ma takie same obowiązki jak każdy inny, a jeśli ich nie wypełnia, to trzeba z nim porozmawiać".

Pytany o skandale seksualne w Kościele, podkreśla, że to "wyraźny sygnał, by zrozumieć powagę sytuacji". Jego własna diecezja w pełni wspiera wszelkie działania prokuratury na rzecz zwiększenia przejrzystości i karania przestępców. Przykładem jest choćby niedawna reakcja biskupa, który poinformowany o oskarżeniach skierowanych w stosunku do jednego z proboszczy, niezwłocznie zgłosił sprawę do prokuratury, a proboszcza pozbawił stanowiska.

"Tęczowy Piątek". Kolejny przykład naszej słabości >>

DEON.PL POLECA

Zdaniem bpa Junga Kościół dotychczas patrzył na skandale seksualne z perspektywy oskarżonych, ale nie ofiar i tych, na których one naprawdę oddziałały. "Dziś jest jasne, że nie chodzi wyłącznie o nadużycia, seksualne skandale. Molestowanie jest przestępstwem, które dotyka dusz dzieci" - mówi biskup.

Czy za pedofilię w Kościele odpowiedzialni są księża-homoseksualiści? [WYJAŚNIAMY] >>

Przeszkadza mu jednak fakt, że media przedstawiają problem pedofilii wyłącznie jako kwestię dotyczącą Kościoła, a nie "sprawę, która oddziałuje na całe społeczeństwo, a jako do takiej należy się do niej odnosić". Jung podkreśla, że odpowiedzialność Kościoła jest bardzo poważna, a ciężar zawiedzionego zaufania ogromny, ale trudno ocenić, czy problem nabiera właśnie w Kościele szczególnego wymiaru, bo "nie ma drugich porównywalnych badań dotyczących skali zjawiska pedofilii do tych, które zlecił sam Kościół katolicki".

Bp Franz Jung został nominowany na biskupa Würzburga w lutym tego roku przez papieża Franciszka. Jest doktorem teologii biblijnej i dotychczas pracował w diecezji Spira.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Grzegorz Strzelczyk, Aneta Kuberska-Bębas

Jak wiele dzisiejszy Kościół ma wspólnego z Jezusem?

Czy Kościół zabrał nam wolność, którą podarował nam Chrystus? Wierzymy w jednego Boga, czy może w trzech? Czy to, co święte, kończy się na progu świątyni? Czy...

Skomentuj artykuł

Niemiecki biskup: nie mam problemu z księżmi-homoseksualistami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.