Niemieckie odznaczenie dla bp. Jerzego Samca

Niemieckie odznaczenie dla bp. Jerzego Samca
(fot. Marcinr87/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0)
3 lata temu
KAI / ms

Ambasador Rolf Nikel wręczył 24 maja bp. Jerzemu Samcowi, zwierzchnikowi Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, Wielki Krzyż Zasługi Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec.

W uznaniu zasług

Spotkanie miało miejsce w Ambasadzie Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie. Odznaczenie przyznał bp. Samcowi prezydent federalny Frank-Walter Steinmeier w uznaniu zasług na rzecz polsko-niemieckiego porozumienia oraz wkład w ponadnarodową współpracę między Kościołami.

Order Zasługi Republiki Federalnej Niemiec to niemieckie odznaczenie państwowe za zasługi cywilne, jedyny order Republiki Federalnej Niemiec nadawany przez władze federalne.

Wyzwania poprzednich pokoleń

Dziękując za wręczone odznaczenie bp Samiec zaznaczył, że traktuje je jako wyróżnienie dla Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce za pielęgnowanie przyjacielskich i partnerskich relacji z naszymi braćmi w Kościołach partnerskich w Niemczech.

Biskup Kościoła w swoim przemówieniu wspomniał o wyzwaniach jakie stały przed poprzednimi pokoleniami w kontekście zarówno walk o niepodległość jak i wojen: "Poranieni przez II wojnę światową, poranienie tragediami jakie miały wtedy miejsce, to pokolenie szukało sposobu jak żyć po tym wszystkim co się wydarzyło (…) Pokolenie to musiało szukać wzajemnego przebaczenia, a także dróg pojednania, budowania tych dróg pojednania. Ważne jest, że udało się te drogi zbudować".

Walka ze współczesnymi zagrożeniami

Bp Samiec mówił również o wyzwaniach jakie stoją przed współczesnym pokoleniem. Podkreślił, że "powinniśmy walczyć o pokój, o utrzymywanie partnerskich relacji, które z takim wysiłkiem zostały zbudowane i które tak łatwo różnymi nieodpowiedzialnymi wypowiedziami, posunięciami można zniszczyć. Musimy walczyć o to, aby relacje przyjaźni funkcjonowały między narodami".

Bp Samiec powiedział także, że powinniśmy walczyć z ksenofobią i odradzającym się nacjonalizmem, walczyć z wykluczaniem ludzi, by tworzyć otwarte społeczeństwo i otwarty Kościół.

Dodał, że jako pokolenie musimy podjąć wyzwanie i zadać sobie pytanie, co z tymi, którzy uciekają, uchodźcami, ale też migrantami zarobkowymi. Winniśmy też z pokorą spojrzeć na samym siebie, gdyż wielu Polaków wyemigrowało z Polski właśnie w celach zarobkowych.

Przed dzisiejszym pokoleniem stoi również troską o miliony tych, którzy głodują oraz walczyć ze współczesnym niewolnictwem. Biskup stwierdził, że "jako chrześcijanie podejmujemy się tych zadań w imieniu Jezusa Chrystusa, bo on nakazał nam przede wszystkim kochać wszystkich ludzi, nikogo nie wykluczać".

Szukanie własnych możliwości działania

Zachęcił do działania w swoich własnych społecznościach, szukania możliwości do działania, do reagowania, gdy do głosu dochodzą hasła czy czyny pełne nienawiści, gdy pojawia się mowa nienawiści.

Swoją refleksję bp Samiec zakończył pytaniem "co zostawimy naszym dzieciom i wnukom; czy świat, który będzie skłócony, czy może świat, w którym ludzie będą żyli w pokoju i dobrobycie. Bardzo wiele zależy od nas i od naszych postaw".

Podczas uroczystości obecny był Zarząd Polskiej Rady Ekumenicznej: wiceprezesi - abp Abel, prawosławny arcybiskup lubelski i chełmski i bp Marek M. Karol Babi, biskup naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP, sekretarz PRE bp Andrzej Malicki, superintendent naczelny Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP oraz skarbnik bp Marek Izdebski, biskup Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP.

W spotkaniu uczestniczyli też rektor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej ks. prof. Bogusław Milerski, zwierzchnik luterańskiej diecezji warszawskiej bp Jan Cieślar oraz pracownicy ambasady i biura konsystorza.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Niemieckie odznaczenie dla bp. Jerzego Samca
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.