Niepokojąca sytuacja chrześcijan w Ziemi Świętej

Niepokojąca sytuacja chrześcijan w Ziemi Świętej
(fot. shutterstock.com)
KAI / pk

Burmistrzowie "chrześcijańskiego trójkąta" - Betlejem, Bajt Dżala i Bajt Sahour są zaniepokojeni z powodu trudnej sytuacji chrześcijan palestyńskich w tym regionie.

Na skutek konfliktu izraelsko-palestyńskiego coraz więcej chrześcijan opuszcza swoje strony rodzinne - ubolewali burmistrzowie w rozmowie z międzynarodową grupą biskupów w Betlejem. Jak podkreślili, jednocześnie w regionie Betlejem osiedla się coraz więcej muzułmanów z Jerozolimy i Hebronu. Spotkanie w Betlejem odbyło się w ramach 17. Międzynarodowej Konferencji Biskupów w Ziemi Świętej.

- Wobec wyjazdów chrześcijan i w to miejsce osiedleń muzułmanów nasuwa się pytanie, w jaki sposób można będzie utrzymać chrześcijański charakter Betlejem - powiedziała burmistrz miasta Vera Baboun. Jej zdaniem rok 2017 będzie krytyczny. Przede wszystkim nie wiadomo, czego można oczekiwać od przyszłego prezydenta USA Donalda Trumpa. - Jeśli miałby zrealizować swój plan przeniesienia ambasady USA z Tel Awiwu do Jerozolimy, będzie to oznaczało koniec procesu pokojowego - zacytowała Baboun opinię prezydenta Palestyńczyków, Mahmuda Abbasa.

Jako "dramatyczną" określił sytuację chrześcijan także burmistrz Bajt Dżala, Nicola Khames. Podkreślił, że od czasu utworzenia Państwa Izrael w 1948 roku, zaanektowane zostało przez Izrael około dwie trzecie ziem Bajt Dżala, a wielu chrześcijan wyjechało. - Jeśli trwająca od 69 lat okupacja się utrzyma, |za 30 lat nie będzie tu ani jednego chrześcijanina - podkreślił burmistrz Khames.

DEON.PL POLECA


Kluczowe znaczenie dla przyszłości chrześcijan w "trójkącie chrześcijańskim" będzie miało wsparcie ze strony pielgrzymów i turystów - stwierdził burmistrz Bajt Sahour, Hani Al-Hayek. Tamę dalszych wyjazdów może też stanowić pomoc w tworzeniu miejsc pracy i poprawa infrastruktury - uważa Al-Hayek. Palestyńczyk zarzucił Izraelowi, że jedynie utrzymuje konflikt, zamiast pracować nad jego rozwiązaniem i stwierdził, że brakuje wizji pokojowej.

Sytuacja na terenach palestyńskich, których okupacja przez wojsko izraelskie trwa od 50 lat, jest centralnym tematem trwającego w dniach 14-19 stycznia 17. spotkania międzynarodowej biskupów i przedstawicieli Kościoła. Uczestniczą w nim przedstawiciele Konferencji Biskupów z ponad 10 krajów.

Program tegorocznej konferencji przewiduje rozmowy z administratorem apostolskim Patriarchatu Łacińskiego Jerozolimy, abp Pierbattistą Pizzaballą i innymi przedstawicielami miejscowego Kościoła katolickiego. Biskupi spotkają się też z politykami izraelskimi i palestyńskimi, dyplomatami oraz z przedstawicielami lokalnych i międzynarodowych dzieł pomocy, działającymi w Izraelu i Palestynie.

Według organizatorów spotkania i rozmowy mają ukazać m.in. "niekiedy drastyczne i dotkliwe ograniczenia w życiu codziennym Palestyńczyków". Jednym z tematów będą skutki izraelskiego osadnictwa dla przyszłości bezpiecznego i demokratycznego Państwa Izrael.

Organizowane od 17 lat przez Radę Konferencji Biskupich Europy (CCEE) międzynarodowe pielgrzymki biskupów europejskich i amerykańskich do Ziemi Świętej mają na celu umacnianie tamtejszych Kościołów i chrześcijan.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Niepokojąca sytuacja chrześcijan w Ziemi Świętej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.