Nietypowy pomysł na majówkę. Mnisi z Tyńca zapraszają na kurs pisania gęsim piórem

Nietypowy pomysł na majówkę. Mnisi z Tyńca zapraszają na kurs pisania gęsim piórem
Klasztor benedyktynów w Tyńcu. Fot. Depositphotos.com
KAI / mł

Od długiego weekendu majowego możliwość udziału w trwających około godzinę warsztatach z podstaw kaligrafii będzie miał każdy indywidualny gość opactwa, bez konieczności wcześniejszej rezerwacji miejsca. Benedyktyni z Tyńca zachęcają, by spędzić z nimi czas w  długi majowy weekend.

Do tej pory możliwość udziału w podstawowym kursie pisania gęsim piórem, czyli podstaw kaligrafii, miały tylko zorganizowane grupy wycieczkowe. Mnisi chcąc to jednak zmienić i otworzyć podwoje klasztornego skryptorium przed indywidualnymi osobami odwiedzającymi opactwo tynieckie.

Pomysł na majówkę 2023? Kurs kaligrafii... w klasztorze

- Podczas naszych spotkań zainteresowani dowiedzą się, jak ostrzyć gęsie pióro czy z czego wyrabiany jest tradycyjny atrament oraz karty średniowiecznych ksiąg. Opowiemy również na czym polegał zawód skryby i przećwiczymy przykładowe kroje pisma przez opanowanie zapisu alfabetu oraz pisząc wybrane fragmenty tekstów łacińskich czy dowolnych wybranych przez siebie - opisuje kustosz Muzeum Opactwa w Tyńcu, prof. Michał Gronowski OSB.

Dodaje, że dla uczestników warsztatów nie będą już tajemnicze takie słowa, jak liniuszek, minuskuła i majuskuła bądź galasówka. A wszystko dzięki temu, że począwszy od nadchodzącego długiego weekendu majowego, będącego swoistą inauguracją tego cyklu warsztatów, możliwość udziału w trwających około godzinę spotkaniach z podstaw kaligrafii będzie miał każdy indywidualny gość opactwa, bez konieczności wcześniejszej rezerwacji miejsca.

DEON.PL POLECA

Szczegółowe informacje o terminach warsztatów oraz ich koszcie można znaleźć na stronie www.kultura.benedyktyni.com. Muzeum Opactwa w Tyńcu to jedno z krakowskich muzeów przyklasztornych. Zlokalizowane jest w tynieckim opactwie benedyktynów, a dokładniej w podziemiach i na parterze budynku dawnej biblioteki.

KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
oprac. Marek Skwarnicki, Placyd Galinski OSB

Psalmy i pieśni z Pisma Świętego stanowiły od zarania podstawę nie tylko liturgii Kościoła, ale także osobistej modlitwy chrześcijan. W Dziejach Apostolskich odnajdujemy świadectwa wspólnej modlitwy pierwotnego Kościoła: Gdy Piotr i Jan wchodzili do świątyni...

Skomentuj artykuł

Nietypowy pomysł na majówkę. Mnisi z Tyńca zapraszają na kurs pisania gęsim piórem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.