Majówka pod żaglami? Na Mazurach będą utrudnienia

Majówka pod żaglami? Na Mazurach będą utrudnienia
Jachty o świcie na Mazurach. Fot Depositphotos.com
PAP / mł

W piątek, 28 kwietnia zostaną otwarte dla żeglugi drogi wodne Systemu Wielkich Jezior Mazurskich - poinformowały Wody Polskie w komunikacie nawigacyjnym. Wskazano, że w nadchodzącym sezonie żeglarze nie będą mogli pływać po Kanale Łuczańskim ani korzystać ze śluz Karwik i Guzianka I.

Wody Polskie zamknęły dla żeglugi Kanał Łuczański, który łączy mazurskie jeziora Niegocin i Kisajno, ponieważ trwa jego gruntowny remont. Przez kanał będą mogły przepływać jedynie upoważnione jachty i statki (m.in. statki Żeglugi Mazurskiej). "Jednostki pływające nieposiadające upoważnienia powinny bezwzględnie kierować się w stronę Kanału Niegocińskiego oraz kanału Piękna Góra, wchodzących w skład szlaku bocznego jezior Niegocin-Kisajno" - podkreślono w komunikacie nawigacyjnym.

Z powodu remontu śluzy Karwik, która będzie nieczynna przez cały sezon, niemożliwe będzie pokonanie Kanału Jeglińskiego ze śluzowaniem. Żeglarze nie będą też mogli korzystać ze śluzy Guzianka I - wynika z informacji. W komunikacie Wód Polskich dodano, że system ostrzegania pogodowego zostanie uruchomiony 1 maja.

Z komunikatu nawigacyjnego wynika, że od piątku otwarty zostanie szlak od jeziora Roś w Piszu do rzeki Węgorapy w Węgorzewie wraz z jeziorami: Seksty, Śniardwy, Mikołajskie, Tałty, Tałtowisko, Kotek, Szymon, Szymoneckie, Jagodne, Boczne, Niegocin, Tajty, Kisajno, Dargin, Kirsajty, Mamry, Święcajty oraz na łączących te jeziora kanałach.

DEON.PL POLECA

Otwarty będzie też szlak od Jeziora Ryńskiego w Rynie do Jeziora Nidzkiego (do 3 km na granicy rezerwatu Jezioro Nidzkie) wraz z jeziorami: Bełdany, Guzianka Mała, Guzianka Wielka i Kanałem Nidzkim, a także szlak jezior Tałty - Ryńskie. W komunikacie podano także głębokości tranzytowe na szlaku i godziny pracy śluz Guzianka II i Przerwanki.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marek Kamiński

Wyrusz na wyprawę, by odkryć samego siebie!

Dwa bieguny Ziemi w ciągu roku, przejście przez Grenlandię i Pustynię Gibsona, zdobycie Mount Vinson, Kilimandżaro i Huayna Potosi w Andach, wyprawa Solo TransAntarctica, dwukrotne przepłynięcie jachtem Atlantyku,...

Skomentuj artykuł

Majówka pod żaglami? Na Mazurach będą utrudnienia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.