Niewidomy Piotr na rowerowej pielgrzymce na Jasną Górę [WIDEO]

Niewidomy Piotr na rowerowej pielgrzymce na Jasną Górę [WIDEO]
(fot. youtube.com)
KAI / youtube.com / jp

21-letni niewidomy Piotr Franiek z Kielc i ponad 500 rowerzystów pielgrzymujących rowerami na Jasną Górę - mają za sobą pierwszy dzień trasy, liczący ok. 75 km, pomiędzy Kielcami a Wiślicą.

To pierwszy etap rozpoczętej dzisiaj V Rowerowej Pielgrzymki Diecezji Kieleckiej na Jasną Górę. Do jasnogórskiego sanktuarium pielgrzymi dotrą w sobotę 19 czerwca, po przejechaniu ok. 280 km. Jest to jedna z największych pielgrzymek rowerowych w Polsce.

Piotr jedzie na pielgrzymkę po raz drugi, ale po raz pierwszy - na nowiutkim tandemie sprowadzonym z Francji dzięki zbiórce społecznej.

Rower Lapierre kosztował ponad 10 tys. zł - tyle udało się zebrać podczas trwającej od maja do lipca 2017 r. zbiórki. Pieniądze zbierano poprzez Stowarzyszenie Wesoła 54 w Kielcach, prowadząc zbiórki do puszek - podczas koncertu Gospel, Wieczoru Uwielbienia, Rajdu Emeryk, Rajdu Suchedniowskiego i in.

DEON.PL POLECA

- Puszki postawiliśmy także w serwisach rowerowych, pomogły firmy m.in. "Fajny rower" Piotra Zielińskiego, czy Sklep Rowerowy "Poręba", który ten piękny tandem sprowadził - mówi Aneta Winiarska - Syska, rzeczniczka pielgrzymki.

Piotr na pielgrzymce rowerowej potrzebuje codziennie towarzysza - pilota prowadzącego tandem. Dzisiaj był nim Tomasz Dziarmaga. Codziennie będzie to inna osoba - chętnych nie brakowało.

Pierwszy dzień bardzo pozytywnie Piotra zaskoczył.

- Jechało mi się zupełnie inaczej niż rok temu, bo rower jest idealny, a przed rokiem psuł się i bez przerwy coś w nim naprawialiśmy. Dużo lżej się jedzie, nie męczę się prawie wcale, a pilot to już zupełna rewelacja. Każdym przejechanym kilometrem dziękuję Bogu i ludziom za ten dar - mówi Piotr w rozmowie z KAI.

Opowiada, że najtrudniejszy odcinek prowadził z Chmielnika do Szańca, bo cały czas po górę.

- Ludzie wciąż nas pozdrawiali, słyszałem, jak pokazywali dzieciom tandem - opowiada.

Rower to nie jego jedyna pasja. Żegluje i śpiewa w chórze gospel. Pracuje jako informatyk w Okręgu Świętokrzyskim Polskiego Związku Niewidomych, ucząc osoby niewidome elektroniki i obsługi codziennych urządzeń.

Pierwszy dzień pielgrzymi rowerowi zakończyli Mszą św. i Apelem Jasnogórskim w bazylice w Wiślicy. Była m.in. niespodzianka dla kierownika i pomysłodawcy rowerowej - ks. Tomasza Biskupa. Otrzymał od pielgrzymów ornat z logo pielgrzymki i dwie stuły, z symbolami i napisami nawiązującymi o pielgrzymki rowerowej.

Pielgrzymom towarzyszy 11 księży, 6 sióstr zakonnych i klerycy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Katarzyna Olubińska

Kogo spotkasz w wielkim mieście?

Była jedną z wielu młodych, ambitnych dziewczyn, które zjeżdżają z całej Polski do Warszawy, aby spełnić swoje marzenia. Konsekwentnie realizowała plan na idealne życie. Praca kilkanaście godzin na dobę, perfekcja...

Skomentuj artykuł

Niewidomy Piotr na rowerowej pielgrzymce na Jasną Górę [WIDEO]
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.