"Niewygodny" - dokument o abp. Szeptyckim

"Niewygodny" - dokument o abp. Szeptyckim
psd

22 sierpnia Telewizja Polska o godzinie 10.55 w Programie Pierwszym wyemituje film ks. Stefana Batrucha poświecony metropolicie lwowskiemu, abp Andrzejowi Szeptyckiemu pt. „Niewygodny”.

Autor filmu przedstawia postać arcybiskupa oraz ukazuje kontrowersje, jakie narosły wokół jego osoby i działalności. Zadaje także pytanie dlaczego, mimo poparcia Jana Pawła II i środowisk żydowskich arcybiskup Szeptycki nie został ani Błogosławionym, ani Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata. Mimo starań czynionych zarówno w Watykanie jak i w Instytucie Yad Vashem.

Jana Paweł II o metropolicie lwowskim, arcybiskupie Andrzeju Szeptyckim :

"Jak moglibyśmy nie wspomnieć dalekowzrocznej i gruntownej działalności pasterskiej Sługi Bożego, metropolity Andrzeja Szeptyckiego, którego proces beatyfikacyjny posuwa się do przodu, i którego mamy nadzieję oglądać pewnego dnia w chwale świętych? Trzeba tu odnieść się do jego bohaterskiej działalności apostolskiej, jeśli chcemy zrozumieć niewytłumaczalną po ludzku płodność Kościoła greckokatolickiego na Ukrainie w ciemnych latach prześladowań."

Jak się okazuje, do dziś postać metropolity Szeptyckiego jest dla wielu współczesnych osób, polityków, organizacji niewygodna.

Obecnie trwa trzeci z kolei proces beatyfikacyjny metropolity Lwowskiego. Wyniesieniu biskupa Szeptyckiego na ołtarze ostro sprzeciwiają się polskie środowiska kresowe, skupione wokół księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. Jest to związane z niejednoznaczną postawa Andrzeja Szeptyckiego ws. UPA i SS Galizien. Metropolita Lwowski nigdy nie potępił ich działalności. Jego przeciwnicy uważają, że po cichu ich wspierał.

Film „Niewygodny” jest utrzymany w konwencji dokumentu śledczego, w którym w rolę detektywa wciela się autor, greckokatolicki ksiądz z Lublina - Stefan Batruch, a w rolę najważniejszego świadka, Kurt Lewin – ocalony przez metropolitę syn lwowskiego rabina.

Zdjęcia do filmu były kręcone w różnych częściach świata: we Lwowie, w Jerozolimie, w Warszawie oraz w Nowym Jorku – wszędzie tam, gdzie prowadziły pośrednie lub bezpośrednie ślady metropolity.

Więcej informacji o filmie można znaleźć na stronie internetowej www.niewygodny.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Niewygodny" - dokument o abp. Szeptyckim
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.