Nieznani sprawcy w Dniu Kanady zbezcześcili 10 kościołów

Nieznani sprawcy w Dniu Kanady zbezcześcili 10 kościołów
fot. Depositphotos
4 miesiące temu
KAI / pk

Akty wandalizmu mają związek z "oburzeniem z powodu historycznej niesprawiedliwości w stosunku do rdzennych mieszkańców kraju".

Do zbezczeszczenia 10 kościołów: 6 katolickich (w tym katedry Najświętszej Maryi Panny) i 4 protestanckich doszło 1 lipca - w Dniu Kanady - w Calgary, prawie półtoramilionowym mieście w prowincji Alberta w środkowo-zachodniej części kraju. Od zachodu graniczy ona z terytoriami zamieszkałymi przez Indian w Kolumbii Brytyjskiej, na których wcześniej podpalono 4 świątynie.

Tym razem nieznani sprawcy czerwoną farbą zamalowali m.in figury Chrystusa i drzwi kościołów. Ponadto w jednym z budynków rozbito okno, przez które wlano czerwoną farbę do środka. Według źródeł policyjnych, na które powołuje się brytyjska stacja BBC, te akty wandalizmu mają związek z "oburzeniem z powodu historycznej niesprawiedliwości w stosunku do rdzennych mieszkańców kraju".

W środę 30 czerwca spłonął kościół katolicki św. Jana Chrzciciela w Morinville, 40 km na północ od Edmontonu, stolicy Alberty. Podpalono też dwie inne świątynie, ale tam skończyło się na niewielkich stratach.

Cytowany przez kanadyjską stację CBC przedstawiciel policji z Calgary oświadczył, że "choć rozumie emocje potencjalnych sprawców", to uważa, że "te przejawy wandalizmu są sprzeczne z prawem, co w następstwie prowadzi do dalszych podziałów a nawet zniszczenia naszego miasta". Zapowiedział, że policja będzie "próbowała szukać sprawców, aby w przyszłości zapobiec tego typu zdarzeniom".

W podobnym duchu wypowiedział się premier rządu tej prowincji Jason Kenney, który zauważył ponadto, że jedna z zaatakowanych świątyń - ewangelikalny kościół "Wszystkich Narodów" jest miejscem, do którego przychodzą "nowi Kanadyjczycy", czyli imigranci, którzy nie orientują się w problemach historycznych, związanych z ludnością indiańską.

Katoliczka Shelagh Toole z kościoła Najświętszego Serca podkreśliła w wywiadzie dla CBC, że jest to miejsce, w którym jej rodzicie zawarli sakrament małżeństwa a ona sama została tam ochrzczona i które stało się jakby "kotwicą" dla wspólnoty parafialnej, zwłaszcza podczas pandemii. "Mam nadzieję, że ludzie zaczną sobie wybaczać, mimo wszystkich tych ran" - powiedziała parafianka.

 

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso
21,97 zł
31,37 zł

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Nieznani sprawcy w Dniu Kanady zbezcześcili 10 kościołów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.