Niezwykłe biblijne znalezisko w archiwum katedralnym w Kolonii

Niezwykłe biblijne znalezisko w archiwum katedralnym w Kolonii
(fot. Ksenia Ragozina / shutterstock.com)
Catholic News Agency / kk

Rękopis, który od 1500 lat był uznawany za zaginiony, został odnaleziony w bibliotece katedralnej w Kolonii. To najstarszy znany komentarz do Ewangelii po łacinie.

Chociaż istniały zapisy na temat komentarza sporządzony przez patriarchę Fortunatianusa z Akwilei, biskupa z IV wieku, to wielu naukowców uważało, że albo zaginął, lub też uległ zniszczeniu.

DEON.PL POLECA
W 2012 roku dr Lukas Dorfbauer z Uniwersytetu w Salzburgu odnalazł stustronicowy dokument, który został poddany archiwizacji cyfrowej już dziesięć lat wcześniej, lecz nikt nie zwrócił uwagi na jego wartość. Podejrzewano, że pismo pochodzi z IX wieku.

Dorfbauer rozpoczął dokładną analizę manuskryptu i porównał go z dziełem św. Hieronima ze Strydonu - autora "Wulgaty", który wspomina o komentarzu w swoich "Żywotach sławnych mężów".

- Dzięki metodzie porównawczej udało się odnaleźć paralelne fragmenty, które pochodziły z IV wieku. Takie odkrycie stanowi wyraźny wkład w rozumienie rozwoju łacińskich interpretacji Biblii, które miały ogromny wpływ na rozwój zachodniej myśli i literatury.

Mający 160 rozdziałów komentarz dotyczy głównie Ewangelii według św. Mateusza, ale zawiera także odniesienia do pozostałych Ewangelistów. Niedawno została sporządzona jego angielska wersja językowa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Franz Jalics SJ

To właśnie uważność ostatecznie prowadzi do Boga. Kontemplacja jest oglądaniem. W życiu wiecznym nie będziemy o Bogu rozmyślać, ale Go oglądać. Nie będziemy także zajmować się Bogiem w zewnętrznej aktywności, tylko oglądać Go i miłować....

Skomentuj artykuł

Niezwykłe biblijne znalezisko w archiwum katedralnym w Kolonii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.