Nigeria: Państwo Islamskie podejrzane o przeprowadzenie zamachu na kościół

Nigeria: Państwo Islamskie podejrzane o przeprowadzenie zamachu na kościół
Fot. Levi Meir Clancy / unsplash.com
PAP / tk

W niedzielnym zamachu na kościół katolicki w stanie Ondo na południowym zachodzie Nigerii zginęło 40 osób, a 61 jest rannych i przebywa w szpitalu; o przeprowadzenie zamachu podejrzewane jest Państwo Islamskie - podały nigeryjskie władze. Wcześniej informowano o 50 zabitych.

Uaktualnione dane przekazał gubernator stanu Arakunrin Akeredolu, cytowany przez agencję Reutera. Łącznie w zamachu ucierpiało 127 osób, jednak 26 z nich zostało już zwolnionych ze szpitala.

Napastnicy z karabinkami automatycznymi AK-47 i materiałami wybuchowymi zaatakowali parafię katolicką św. Franciszka w miejscowości Owa w stanie Ondo w niedzielę podczas uroczystości Zesłania Ducha Świętego.

- Zauważyliśmy ślady bojowników Państwa Islamskiego Prowincji Afryki Zachodniej (ISWAP) w straszliwym ataku w Owie i ścigamy ich. Nasze agencje bezpieczeństwa są na ich tropie i wymierzymy im sprawiedliwość – zapewnił nigeryjski minister spraw wewnętrznych Ogbeni Rauf Aregbesola w wypowiedzi dla dziennikarzy, udzielonej w stolicy kraju Abudży.

DEON.PL POLECA

Władze nie informowały wcześniej o żadnych podejrzeniach, co do tożsamości lub motywów działania sprawców.

W Nigerii, najludniejszym kraju Afryki, często dochodzi do zamachów na tle religijnym i porwań dla okupu, dokonywanych przez uzbrojone gangi. Tego rodzaju ataki, skutkujące śmiercią wielu cywilów, mają miejsce głównie na północy i północnym wschodzie kraju, gdzie działa fundamentalistyczna islamska bojówka Boko Haram. W południowo-zachodniej części państwa ataki na obiekty kultu były dotąd rzadkością.

Organizacja dżihadystyczna ISWAP, działająca głównie w północno-wschodniej Nigerii i sąsiednim Czadzie, jest jedną z dwóch głównych islamistycznych partyzantek, które od lat walczą zarówno między sobą, jak i z nigeryjską armią.

Pod względem wyznaniowym Nigeria jest podzielona niemal po równo na muzułmańską północ i chrześcijańskie południe.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Krzysztof Wons SDS

20 rozważań o codziennych wyborach

„Jako osoby wolne żyjemy w napięciu między stanem łaski a stanami pokusy i grzechu. Dzisiejszy świat próbuje przemilczeć to napięcie. Lansuje modele życia bez napięć i bez walki. (…) W...

Skomentuj artykuł

Nigeria: Państwo Islamskie podejrzane o przeprowadzenie zamachu na kościół
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.