Nikaragua: nuncjusz apostolski Waldemar Sommertag bierze udział w rozmowach rządu z opozycją

Nikaragua: nuncjusz apostolski Waldemar Sommertag bierze udział w rozmowach rządu z opozycją
(fot. episkopat.pl)
2 lata temu
KAI / kk

Z udziałem nuncjusza apostolskiego w Nikaragui, abp. Waldemara Sommertaga, wznowiono 20 marca negocjacje pomiędzy rządem Daniela Ortegi a opozycyjnym Przymierzem Obywatelskim.

Jak relacjonuje agencja Fides w komunikacie po zakończeniu sesji poinformowano, że strona rządowa zobowiązała się uwolnić w terminie do 90 dni wszystkie osoby aresztowane w manifestacjach po 18 kwietnia 2018 r. oraz innych więźniów politycznych reprezentujących opozycję lub wspólnotę międzynarodową. Decyzja została podjęta, aby przezwyciężyć impas, jaki powstał w ostatnich dniach oraz podjąć kolejne kroki w procesie dialogu.

Inny uczestnik negocjacji, sekretarz generalny Organizacji Państw Amerykańskich, Luis Almagro skierował formalne żądanie uwolnienia ponad 700 nikaraguańskich więźniów politycznych. Doprowadził także do podjęcia przez rząd decyzji o natychmiastowym rozpoczęciu dwustronnych rozmów na temat reformy systemu wyborczego. Podczas sesji osiągnięto także porozumienie w sprawie wznowienia działań według przyjętej wcześniej "mapy drogowej" zawierającej kolejne cztery punkty. Podjęto decyzję o zaproszeniu do współpracy przy stole rozmów Czerwony Krzyż, w celu skonkretyzowania sposobu uwolnienia więźniów.

Arcybiskup Managui, kard. Leopoldo Brenes wyraził poparcie dla uczestnictwa nuncjusza w rozmowach z rządem. Zauważył, że "spełnia on bardzo ważną rolę ponieważ zaznaczył, że należy utrzymywać otwarte drzwi dialogu z rządem i myślę, że właśnie to czyni". Pełni rolę świadka towarzyszącego procesowi negocjacji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nikaragua: nuncjusz apostolski Waldemar Sommertag bierze udział w rozmowach rządu z opozycją
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.