Nikaragua: rząd zwolni z więzień wszystkich opozycjonistów

Nikaragua: rząd zwolni z więzień wszystkich opozycjonistów
(fot. shutterstock.com)
2 lata temu
PAP / kw

Rząd prezydenta Nikaragui Daniela Ortegi zapowiedział w środę zwolnienie w ciagu 90 dni wszystkich aresztowanych uczestników demonstracji antyrządowych aby przełamać impas w rozmowach z opozycją.

O decyzji władz poinformował na konferencji prasowej specjalny wysłannik Organizacji Państw Amerykańskich (OPA) Luis Angel Rosadilla.

Zwolnienie wszystkich zatrzymanych demonstrantów, których liczbę ocenia się na ponad 700, jest głównym żądaniem opozycji, od którego uzależnia wznowienie rozmów z rządem.

Według danych Międzyamerykańskiej Komisji ds. Praw Człowieka od czasu wybuchu protestów antyrządowych w kwietniu 2018 r. zginęło co najmniej 325 osób.

Nikaragua pogrążona jest w głębokim kryzysie politycznym. Przeciwnicy 73-letniego prezydenta Ortegi, niegdyś przywódcy lewicowej partyzantki, zarzucają mu zapędy dyktatorskie i nadmierną koncentrację władzy w jednych rękach. Domagają się jego ustąpienia, a także wiceprezydent Rosario Murillo, która jest jego żoną.

Bezpośrednim powodem protestów była próba wprowadzenia reformy systemu emerytalnego, która przewidywała zwiększenie składek na ubezpieczenie społeczne i jednoczesne obniżenie emerytur. Manifestujący żądali odstąpienia od planowanej reformy, a także poprawy warunków życia i zniesienia ograniczeń wolności słowa.

Mimo odstąpienia od planów wprowadzenia reformy, protesty narastały. Dochodziło do krwawych zamieszek, w których według organizacji humanitarnych śmierć poniosło nawet 561 osób. Setki osób uznano za zaginione.

Rząd Nikaragui uznaje więźniów za "terrorystów", "zamachowców" i "zwykłych przestępców".

Rozmowy rządu z opozycją, reprezentowaną przez Sojusz Obywatelski, toczyły się od połowy maja i zostały zerwane w lipcu ub. roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Nikaragua: rząd zwolni z więzień wszystkich opozycjonistów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.