Nikaragua: rząd zwalnia z więzień kolejnych opozycjonistów. Do tej pory zwolniono około 250 demonstrantów

Nikaragua: rząd zwalnia z więzień kolejnych opozycjonistów. Do tej pory zwolniono około 250 demonstrantów
(fot. depositphotos.com)
PAP / pch

Rząd prezydenta Nikaragui Daniela Ortegi poinformował w piątek o zwolnieniu kolejnych 50 aresztowanych uczestników demonstracji antyrządowych, dwa dni po zakończeniu rozmów z opozycją na temat wyjścia kraju z kryzysu politycznego.

Zwolnienie wszystkich zatrzymanych demonstrantów, których liczbę ocenia się na około 800, jest głównym żądaniem opozycji, od którego uzależnia wznowienie rozmów z rządem. Do tej pory zwolniono około 250 demonstrantów.
Nikaragua pogrążona jest w głębokim kryzysie politycznym. Przeciwnicy 73-letniego prezydenta Ortegi, niegdyś przywódcy lewicowej partyzantki, zarzucają mu zapędy dyktatorskie i nadmierną koncentrację władzy w jednych rękach. Domagają się jego ustąpienia, a także wiceprezydent Rosario Murillo, która jest jego żoną.
Bezpośrednim powodem protestów była próba wprowadzenia reformy systemu emerytalnego, która przewidywała zwiększenie składek na ubezpieczenie społeczne i jednoczesne obniżenie emerytur. Manifestujący żądali odstąpienia od planowanej reformy, a także poprawy warunków życia i zniesienia ograniczeń wolności słowa.
Mimo odstąpienia od planów wprowadzenia reformy, protesty narastały. Dochodziło do krwawych zamieszek, w których według organizacji humanitarnych śmierć poniosło nawet 561 osób. Setki osób uznano za zaginione.
Rząd Nikaragui uznaje więźniów za "terrorystów", "zamachowców" i "zwykłych przestępców".
Rozmowy rządu z opozycją, reprezentowaną przez Sojusz Obywatelski, toczyły się od połowy maja i zostały zerwane w lipcu ub. roku.
Policja ogłosiła w piątek, że zapowiadany przez opozycję na sobotę wiec będzie nielegalny. 

DEON.PL POLECA


Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nikaragua: rząd zwalnia z więzień kolejnych opozycjonistów. Do tej pory zwolniono około 250 demonstrantów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.