Nikaragua: wielkie trudności młodzieży jadącej na ŚDM

Nikaragua: wielkie trudności młodzieży jadącej na ŚDM
(fot. PAP/EPA/RODRIGO SURA)
KAI / kk

Do niedawna Nikaragua miała być współorganizatorem Światowych Dni Młodzieży Panama 2019. Jedna nie dość, że ze względu na napiętą sytuację w kraju, znajdującym się na krawędzi wojny domowej, Kościół w Nikaragui musiał wycofać się z organizacji Dni w Diecezji przed ŚDM, to jeszcze młodzież z tego kraju zmaga się z ogromnymi trudnościami, by wziąć udział w spotkaniu z papieżem.

- Niektórzy spośród młodych Nikaraguańczyków udających się na ŚDM podjęło się ogromnych finansowych wyrzeczeń: sprzedawali swoje rzeczy, błagali różne instytucje o dofinansowanie, bo to spotkanie jest dla nich jedyną okazją - mówi w rozmowie z agencją informacyjną Catholic News Service młody nikaraguański dziennikarz Israel Gonzalez Espinoza. Ze względu na wysokie koszty podróży transkontynentalnych, a także niesprzyjającą dla lokalnej młodzieży datę oscylującą wokół lipca i sierpnia, poprzednie spotkania młodych były dla młodzieży z Nikaragui nieosiągalne. Dlatego wielu z nich nie może się doczekać wizyty papieża Franciszka w sąsiedniej Panamie, a więc, teoretycznie, na wyciągnięcie ręki.

DEON.PL POLECA
Jednak trwające w kraju protesty antyprezydenckie i zamiary przywódcy państwa by obniżyć wynagrodzenia przy jednoczesnym wzroście kwot składek ubezpieczeniowych sprawiają, że dla młodzieży wyjazd do pobliskiej Panamy, choć przez wiele miesięcy wydawał się osiągalny, staje się zupełnie niemożliwy. Kolejną okolicznością, utrudniającą młodzieży udział w ŚDM jest fakt, że przez część zwolenników obecnej władzy Kościół katolicki traktowany jest obecnie niemal jako wróg państwa (ze względu na podejmowane przez biskupów próby mediacji w trwającym konflikcie). Dlatego też młodzi mają uzasadnione obawy, czy wyjeżdżając na spotkanie o charakterze religijnym będą mieli możliwość powrotu do kraju.

Espinoza przypomina, że to właśnie młodzież jest najbardziej poszkodowana w trwającym w Nikaragui konflikcie. Dlatego na spotkanie z papieżem w Panamie uda się jedynie ok. 5-6 tys. pielgrzymów z tego kraju.

DEON.PL POLECA

Początkowo Nikaragua, wspólnie z Kostaryką, miała być gospodarzem Dni w Diecezjach poprzedzających spotkanie młodzieży z papieżem Franciszkiem w Panama City. Ostatecznie, ze względu na trwające w kraju zamieszki i niestabilną sytuację polityczno-ekonomiczną, kraj musiał wycofać się z przyjęcia pielgrzymów. Dni w Diecezjach, które oficjalnie rozpoczną się 17 stycznia, odbędą się jedynie w Kostaryce i diecezjach panamskich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nikaragua: wielkie trudności młodzieży jadącej na ŚDM
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.