"Nikt nie ma prawa decydować o śmierci innego człowieka"

"Nikt nie ma prawa decydować o śmierci innego człowieka"
(fot. youtube.com)
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie / psd

Przewodniczący Papieskiej Akademii Pro Vita abp Vincenzo Paglia przypomniał, że nikt nie prawa decydować o śmierci drugiego człowieka. Było to nawiązanie do głośnej i tragicznej sprawy niespełna rocznego Charliego Garda.

Chłopczyk - na mocy decyzji sądu i lekarzy - dziś ma zostać odłączony od urządzeń podtrzymujących go przy życiu. Nie zgodzono się na eksperymentalną terapię w Stanach Zjednoczonych ani na śmierć w domu w obecności rodziców i pod opieką pracowników hospicjum.

Arcybiskup przyznał, że przypadek ten jest bardzo złożony, ale zaznaczył, że nikt nie ma prawa decydować o śmierci innego człowieka. Jednocześnie podkreślił, że trzeba też uznać granice medycyny i unikać uporczywej, nieproporcjonalnej terapii.

Zwrócił uwagę, że w tym przypadku winna być uszanowana wola rodziców, choć także im należy udzielić pomocy, aby zrozumieli, że w tej sytuacji sami nie mogą podejmować tak trudnych decyzji.

Szef papieskiej akademii wyraził ponadto ubolewanie z powodu naruszenia przymierza terapeutycznego między rodzicami a lekarzami. W konsekwencji trzeba było wejść na drogę prawną, co niesie ze sobą ryzyko instrumentalizacji ideologicznej i politycznej. "Drogi Charlie, drodzy rodzice, modlimy się za was i z wami" - napisał na zakończenie swego oświadczenia abp Paglia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Nikt nie ma prawa decydować o śmierci innego człowieka"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.