Noc Świętych z relikwiami Drzewa Krzyża Świętego

Noc Świętych z relikwiami Drzewa Krzyża Świętego
(fot. shutterstock.com)
KAI / pk

Pielgrzymi z regionu świętokrzyskiego i okolicznych diecezji wzięli udział w Nocy Świętych, zorganizowanej 30 października przez ojców oblatów w sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego.

Noc Świętych w świętokrzyskim klasztorze rozpoczęła się od modlitwy uwielbienia i procesji z relikwiami świętych i błogosławionych, które zostały wprowadzone do kaplicy Oleśnickich.

DEON.PL POLECAPrzedstawiciele poszczególnych wspólnot zakonnych i parafii nieśli relikwie świętych i błogosławionych m.in.: św. Eugeniusza de Mazenoda, św. Jana Pawła II, bł. Edmunda Bojanowskiego, bł. Bronisława Markiewicza, św. Franciszka, św. Mikołaja, św. Albanusa, św. Katarzyny Aleksandryjskiej, błogosławionych Dzieci Fatimskich: Hiacynty i Franciszka Marto, św. Pio, św. Andrzeja Boboli, św. Rozalii, św. Doroty, św. Antoniego, św. Stanisława, św. Jana z Dukli, św. Szymona z Lipnicy, św. Faustyny, św. Piusa X.

Modlitwie towarzyszyły także dwa relikwiarze w formie rokokowych kartuszy z ok. 40 relikwiami świętych, które znajdują się po obu stronach ołtarza głównego kaplicy Oleśnickich.

Pielgrzymi wraz z licznymi kapłanami z diecezji sandomierskiej i kieleckiej w przededniu uroczystości Wszystkich Świętych dziękowali Panu Bogu za dar tych, którzy są przykładem wierności i kroczenia z gorliwością drogą Przykazań Bożych. Wyrażali radość świętowania i czczenia pamięci, szczególnych orędowników, którzy już są przed tronem Boga.

Modlitwę przy relikwiach prowadził rektor bazyliki mniejszej na Świętym Krzyżu o. Dariusz Malajka OMI.

Po zakończonej modlitwie pielgrzymi udali się do bazyliki mniejszej gdzie wysłuchali 1,5 - godzinnego Oratorium "Bóg Ciebie ochrzcił! Bóg dał Ci siłę!" przygotowanego przez Roberta Grudnia. Wykonawcami byli: Orkiestra 966, Kinga Nadłonek (wokal), Marcin Obuchowski (tenor), Tomasz Mazur (bas), Anna Drela (scenariusz), Wojciech Ługowski (aktor/narrator), Robert Grudzień (organy, fortepian) oraz Zespół Dziecięcy Ludowy Zakrzewiaki.

Widowisko powstało z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski i było wystawiane już w blisko 30 miejscowościach w Polsce. Za każdym razem do wykonywania utworów zapraszani byli regionalni artyści. Pieśni i teksty, które je przeplatają, opowiadają o historii Polski od momentu przyjęciu chrztu przez księcia Mieszka i jego dwór.

Oratorium opiera się m.in. na treściach z kronik Galla Anonima, Wincentego Kadłubka oraz tekstach św. Jana Pawła II, kardynała Stefana Wyszyńskiego i Jana Kochanowskiego. Opiekę merytoryczną nad nim objął abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Obecnie opiekę nad nim sprawuje Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Noc Świętych z relikwiami Drzewa Krzyża Świętego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.