Nocne czuwanie z Ojcem Pio i Janem Pawłem II

Nocne czuwanie z Ojcem Pio i Janem Pawłem II
(fot. emiliep/flickr.com)
KAI / psd

IX czuwanie z Ojcem Pio odbędzie się z 18 na 19 czerwca w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. W tym roku patronem czuwania będzie również bł. Jan Paweł II. Jest wiele śladów, które świadczą o tym, że Jana Pawła II i o. Pio łączyła silna więź duchowa. Papież dwukrotnie spotkał się z mistykiem, pisał do niego listy, a także pielgrzymował do San Giovanni Rotondo, miejsca życia stygmatyka.

Tegoroczne spotkanie modlitewne w Łagiewnikach odbędzie się pod hasłem: „Adorować Jezusa”. W programie przewidziano m.in. procesję światła do Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” oraz spotkanie ze świadkami życia Ojca Pio. Gośćmi czuwania będą o. Marciano Morra OFMCap i Leandro Cascavilla, świadkowie życia Ojca Pio oraz ks. Stanisław Szczepaniec, doktor teologii z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

DEON.PL POLECA
 Tegorocznym patronem czuwania, oprócz o. Pio będzie bł. Jan Paweł II. Pierwsze spotkanie Jana Pawła II z Ojcem Pio odbyło się w 1947 roku. Wtedy ks. Karol Wojtyła był młodym kapłanem. W czasie studiów licencjackich i doktoranckich z teologii na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu udał się do San Giovanni Rotondo. Tam dwukrotnie spotkał się ze słynnym stygmatykiem.

 Do kolejnego spotkania doszło w roku 1962. Biskup Karol Wojtyła od kilku miesięcy był wikariuszem generalnym w Krakowie. Gdy uczestniczył w pierwszej sesji Soboru Watykańskiego II napisał dwa listy do Ojca Pio. Duchowa więź Jana Pawła II i Ojca Pio została ponownie potwierdzona w roku 1974, w którym papież złożył wizytę w San Giovanni Rotondo z okazji rocznicy swoich święceń kapłańskich.

 Jan Paweł II przyczynił się także do odblokowania sprawy procesu beatyfikacyjnego o. Pio. Dwa dni przed setną rocznicą stygmatyka, po raz trzeci, a po raz pierwszy jako papież, przybył do San Giovanni Rotondo. Najpierw odprawił Mszę św. polową, następnie zatrzymał się w klasztorze, gdzie przedstawił Ojca Pio jako przykład kapłaństwa. Potem zszedł do krypty i uklęknął przy jego grobie. Ostatnim etapem wizyty był Dom Ulgi w Cierpieniu i spotkanie z chorymi.

 Ojciec Pio został beatyfikowany 2 maja 1999 r., natomiast 16 czerwca 2002 r. Jan Paweł II ogłosił go świętym.

 W Polsce krzewicielami kultu o. Pio są kapucyni. Według nich idea całonocnych czuwań z Ojcem Pio w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach zrodziła się z potrzeby podziękowania Panu Bogu za dar kanonizacji ojca Pio, której dokonał Jan Paweł II.

 „Czuwania są okazją uwielbienia Boga w darach i łaskach, jakie sam rozdaje przez wstawiennictwo tego świętego” – podkreślają. Czuwania odbywają się co roku. Na spotkania przyjeżdżają czciciele stygmatyka z całej Polski, zwykle ok. 3,5 tys. osób, zarówno zrzeszeni w Grupach Modlitwy Ojca Pio, jak i osoby indywidualne.

 W czuwaniach uczestniczą – jako goście specjalni – świadkowie życia o. Pio: bracia kapucyni z Włoch i świeccy.

 Spotkanie modlitewne w Łagiewnikach rozpocznie się 18 czerwca o godz. 21 apelem jasnogórskim, po którym rozpocznie się konferencja na temat adoracji w nauczaniu i życiu Jana Pawła II. Głos w tej sprawie zabierze ks. Stanisław Szczepaniec z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, doktor teologii i znawca liturgii. Był współorganizatorem papieskich pielgrzymek do Ojczyzny. W hołdzie Janowi Pawłowi II powołał m.in. Szkołę Modlitwy Jana Pawła II Totus Tuus, która funkcjonuje w ramach Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”.

 O godz. 22.15 odbędzie się konferencja „Znajdziesz mnie przed Najświętszym Sakramentem”. Ojciec Pio, człowiek adoracji, w której udział weźmie o. Marciano Morra OFMCap, świadek życia o. Pio, który m.in. pracował w biurze korespondencji w San Giovanni Rotondo. Od lat jest sekretarzem generalnym Grup Modlitwy Ojca Pio oraz autor licznych książek i artykułów.

 Natomiast o godz. 23 odbędzie się spotkanie pt. „Dom Ulgi w Cierpieniu. Zobaczyć Boga w cierpiącym człowieku”, w którym udział weźmie Leonardo Cascavilla, świadek życia o. Pio, który został przez niego ochrzszczony. Jego ojciec, Antonio Cascavilla, był zaangażowany w życie Kościoła, a ostatnie dwadzieścia lat swego życia poświęcił ojcu Pio – był członkiem komisji historycznej podczas procesu beatyfikacyjnego.

 O północy rozpocznie się Msza św., a homilię wygłosi o. Marciano Morra OFMCap. O godz. 2.30 uczestnicy czuwania odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego, a następnie przejdą w procesji światła do sanktuarium w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”. Tam odbędzie się adoracja Najświętszego Sakramentu oraz błogosławieństwo. Po uroczystości wierni będą mogli pomodlić się przy relikwiach bł. Jana Pawła II.

 Bezpośrednia transmisja z czuwania odbędzie się w Radiu Ain-Karim na stronie na stronie www.glosojcapio.pl. Spotkanie modlitewne potrwa od 18 do 19 czerwca, organizują je ojcowie kapucyni.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nocne czuwanie z Ojcem Pio i Janem Pawłem II
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.