Nowa rzeczniczka Konferencji Biskupów USA

Nowa rzeczniczka Konferencji Biskupów USA
Katedra św. Mateusza w Waszyngtonie (fot. Farragutful [CC BY-SA 3.0])
2 lata temu
KAI / kk

Konferencja Biskupów USA ma nową rzeczniczkę. Została nią Chieko Noguchi, wieloletnia dyrektor ds. komunikacji w archidiecezji Waszyngtonu.

Według informacji episkopatu USA, wakujący urząd dyrektora ds. mediów i komunikacji Noguchi obejmie 9 września. Jej poprzedniczka Judy Keane musiała odejść z funkcji rzeczniczki w lipcu po tym, jak naraziła się na krytykę z powodu zamieszczanych tweetów, określanych jako "przyjazne Trumpowi".

Keane wspierała plany prezydenta Donalda Trumpa, aby wybudować mur na południowej granicy USA, popierała też uznawane za rasistowskie ataki prezydenta na cztery nie białe członkinie parlamentu. Zgodnie ze statutem Konferencji Biskupów jej współpracownicy nie mogą się wypowiadać w kwestiach politycznych. W przypadku Keane jej wypowiedzi były również sprzeczne z oficjalnymi stanowiskami episkopatu USA.

Chieko Noguchi także pochodzi z kręgów amerykańskich republikanów. Była m.in. współpracowniczką byłego rzecznika Kongresu USA, Newta Gingricha; jego żona Callista jest obecnie ambasadorem USA przy Stolicy Apostolskiej.

Przez osiem lat Noguchi była rzeczniczką emerytowanego obecnie arcybiskupa Waszyngtonu kard. Donalda Wuerla. Papież Franciszek odznaczył ją w 2016 r. medalem papieskim.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nowa rzeczniczka Konferencji Biskupów USA
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.