Nowe prawo Ewangelii radykalnie przemienia

Nowe prawo Ewangelii radykalnie przemienia
Nowe prawo Ewangelii radykalnie przemienia (fot. EPA/GIUSEPPE GIGLIA )
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie

Jezusowe nowe prawo to w rzeczywistości nowa Tora ludu wybranego, którą Mistrz ogłasza z wielką mocą i boskim autorytetem, a przed nami stawia zadanie wypełniania przykazania miłości i budowania społeczeństwa bardziej braterskiego.

Mówił o tym Benedykt XVI komentując w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański Kazanie na Górze z ewangelii dzisiejszej niedzieli. Papież zwrócił uwagę, że sposób przepowiadania Jezusa musiał czynić ogromne wrażenie na słuchaczach, przerażonych śmiałością, z jaką w miejsce dawnego przykazania wypowiadał swoje „A Ja wam powiadam...”.

„Nowość Jezusa polega w istocie na tym, że to On sam «wypełnia» przykazania z Bożą miłością i z mocą Ducha Świętego, która w nim mieszka – mówił Papież. – A my, poprzez wiarę w Chrystusa, możemy otworzyć się na działanie Ducha Świętego, który uzdalnia nas do życia Bożą miłością. Dlatego każde z przykazań staje się prawdziwe jako wymóg miłości, a wszystkie razem zbiegają się w jedno przykazanie: miłuj Boga całym swoim sercem, a bliźniego swego jak siebie samego”.

Ojciec Święty nawiązał w tym kontekście do niedawnego tragicznego wypadku w Rzymie, gdzie w pożarze nielegalnego obozowiska Romów zginęło czworo dzieci. Istnieje podejrzenie, że doszło do umyślnego podpalenia. „Wydarzenie to każe nam zadać sobie pytanie, czy społeczeństwo bardziej solidarne i braterskie, bardziej konsekwentne w miłości, to znaczy bardziej chrześcijańskie, nie mogłoby zapobiec tej tragedii – dodał Papież. – A to pytanie dotyczy wielu innych bolesnych, znanych nam wydarzeń, które mają u nas codziennie miejsce”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nowe prawo Ewangelii radykalnie przemienia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.