Nowe przypadki COVID-19 wśród gwardzistów szwajcarskich

Nowe przypadki COVID-19 wśród gwardzistów szwajcarskich
fot. Depositphotos
KAI / pk

Wzrasta liczba zakażeń koronawirusem wśród papieskiej Gwardii Szwajcarskiej. W tych dniach przetestowano wszystkich 113 gwardzistów, z których 13 okazało się zainfekowanych, poinformował 23 października komendant tej formacji. Zaznaczył przy tym, że typowe objawy choroby nie występują u wszystkich dotkniętych wirusem i żaden z nich nie wymaga leczenia szpitalnego. Oświadczenie komendantury stwierdza, że stan ich zdrowia jest kontrolowany we współpracy z watykańską służbą zdrowia.

Gwardia Szwajcarska, obok pełnienia służby honorowej w historycznych mundurach, jest też odpowiedzialna za ochronę osobistą papieża. Nie wiadomo, czy zakażony jest któryś z oficerów pełniących służbę bezpośrednio przy Ojcu Świętym.

O pierwszych przypadkach koronawirusa wśród gwardzistów poinformowano 12 października. W ubiegłym tygodniu z powodu zachorowań trzeba było zmienić plany służby. Nie wiadomo dokładnie, kto mógł być źródłem zakażenia, podejrzewa się jednak, że mógł to być jeden z 38 nowych rekrutów, którzy składali przysięgę 4 bm. Ale oprócz nich w uroczystości tej uczestniczyli także zaproszeni goście, najbliżsi członkowie ich rodzin.

Gwardia Szwajcarska służy papieżom od 1506 r. Jej członkowie odpowiadają za osobistą ochronę Ojca Świętego i kontrolują wejścia do Watykanu. Domu św. Marty, w którym mieszka Franciszek, strzegą częściowo gwardziści, a częściowo żandarmeria watykańska.

Gwardia liczy 135 członków. Mogą do niej kandydować wyłącznie katolicy szwajcarscy w wieku 19-30 lat, którzy w swoim kraju muszą najpierw odbyć służbę wojskową. W Watykanie służą co najmniej 25 miesięcy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
red. kard. Walter Kasper, George Augustin

Doświadczenie, które nas połączyło

Jak niegdyś z uczniami na drodze do Emaus, tak i w przyszłości Pan będzie z nami w drodze, obecny w swoim słowie i w łamaniu eucharystycznego chleba. Powie nam: „Nie bójcie...

Skomentuj artykuł

Nowe przypadki COVID-19 wśród gwardzistów szwajcarskich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.