Nowe schronienie dla bezdomnych w Płocku

Nowe schronienie dla bezdomnych w Płocku
(fot. shutterstock.com)
KAI / slo

Zapowiadaną od kilku lat ogrzewalnię otworzono na początku grudnia przy ul. Otolińskiej w Płocku. Schronienie zimą znajdują w niej zwłaszcza ci bezdomni, którzy nie chcą korzystać z noclegów w Domu dla Bezdomnych Mężczyzn, prowadzonym przez Caritas Diecezji Płockiej.

Obecnie przebywa w nim 49 bezdomnych, w razie nadejścia dużych mrozów noclegownia będzie w stanie przyjąć do 70 podopiecznych.

Nowo otwarta ogrzewalnia mieści się w bloku przy ul. Otolińskiej i jest czynna w okresie zimowym od godziny 20.00 do 8.00 rano. Dysponuje ona miejscami dla 30 osób. Pieczę nad pomieszczeniem sprawuje MOPS. Z ogrzewalni korzystać mogą tylko osoby niewymagające pomocy osób trzecich, które zobowiązane są do przestrzegania regulaminu placówki i zachowania spokoju. Pomoc świadczona jest nieodpłatnie. Istnieje możliwość udzielenia noclegów nawet osobom pod wpływem alkoholu, jednak na terenie placówki obowiązuje całkowity zakaz jego spożywania.

Wicedyrektor płockiej Caritas, ks. Adam Przeradzki, odpowiedzialny za Dom dla Bezdomnych Mężczyzn, informuje, że również ta placówka jest w pełni przygotowana do sezonu zimowego. "W razie dużych mrozów możemy dostawić maksymalnie do 70 łóżek. Warunek pobytu jest jeden - podopieczni muszą zachowywać trzeźwość, jak zakłada regulamin placówki", zaznacza kapłan.

Podopieczni Domu dla Bezdomnych Mężczyzn otrzymują dwa posiłki dziennie, mają zagwarantowane ciepłe ubrania i dobre warunki higieniczne. Warunkiem pobytu jest trzeźwość, gdyż to zakłada regulamin placówki. Osoby nietrzeźwe nie mogą bowiem w niej przebywać. Płocka Caritas w stołówce przy ul. Sienkiewicza zapewnia także obiady dla około 450 osób. Są to osoby ze skierowaniem MOPS w Płocku, korzystające z pomocy socjalnej. Posiłki finansuje MOPS.

DEON.PL POLECA

Jeśli chodzi o pomoc bezdomnym w okresie zimowym, to należy również wymienić Katolickie Stowarzyszenie Pomocy im. św. Brata Alberta przy ul. Kościuszki w Płocku. Osoby bezdomne i bezrobotne mogą liczyć na posiłek w ramach akcji "Kromka Chleba". Otwarte są też klasztorne furty. Wszyscy pukający do klasztornej furty zarówno Zgromadzenia Sióstr Pasjonistek przy ul. Sienkiewicza 24, jak i domu Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia przy ul. Stary Rynek 14/18, otrzymują żywność.

Na terenie diecezji płockiej działa jeszcze osiem noclegowni dla potrzebujących: Dom Samotnej Matki w Białej koło Płocka, Noclegownia dla Kobiet przy ul. Misjonarskiej 22 w Płocku, Noclegownia MOPS dla Mężczyzn w Pułtusku, Stowarzyszenie "Monar" w Strzegocinie, " Agro-Szkoła Życia" Nocleg dla Kobiet, Mężczyzn i Dzieci w Miączynie Dużym, filia " Agro-Szkoły Życia" w Bońkowie Kościelnym, Dom dla Osób Starszych "Monar" w Dreglinie i noclegownia przy parafii pw. św. Stanisława Kostki w Rypinie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nowe schronienie dla bezdomnych w Płocku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.