Nowe wnętrze katedry Notre Dame? Paryska diecezja odmawia komentarza

Nowe wnętrze katedry Notre Dame? Paryska diecezja odmawia komentarza
Fot. Depoitphotos.com
PAP/mł

Diecezja Paryża odmawia mediom oficjalnych komentarzy dotyczących projektu odbudowy wnętrza katedry. Jak napisano w oświadczeniu, „do czasu otrzymania opinii ze strony Narodowej Komisji Dziedzictwa i Architektury (CNPA)”.

Paryska diecezja odmawia oficjalnych komentarzy w sprawie odbudowy wnętrza katedry Notre Dame, mimo licznych zapytań ze strony mediów po publikacji brytyjskiego dziennika „Telegraph”, określającego projekt jako „politycznie poprawny Disneyland” i „eksperymentalny salon”. Nie sprecyzowano, kiedy opinia publiczna zostanie zapoznana z projektem. Wiadomo jedynie, że w czwartek, 9 grudnia, projekt zostanie przedstawiony CNPA.

"Telegraph" o wystroju Notre Dame: "eksperymentalny salon"?

Komentarzy nie udziela również instytucja publiczna odpowiedzialna za konserwację i restaurację katedry Notre-Dame de Paris, tłumacząc, że ich organizacja odpowiedzialna jest za odbudowę zewnętrznej części katedry, a wnętrzem zajmuje się diecezja.

Brytyjski „Telegraph” napisał 26 listopada, że plany odnowienia zniszczonej przez pożar katedry w kwietniu 2019 r., bazują na sztuce współczesnej i wielojęzycznych projekcjach cytatów biblijnych, co sprawi, że katedra będzie „przypominać politycznie poprawny Disneyland”

DEON.PL POLECA

Dyrektor instytutu liturgicznego w Paryżu ks. Gilles Drouin poinformował na spotkaniu w maju z Sekretariatem Generalnym Edukacji Katolickiej we Francji, że został wybrany dwa lata temu przez arcybiskupa Paryża Michela Aupetit (który w listopadzie złożył dymisję z pełnionej funkcji), aby „odnowić wewnętrzną przestrzeń” katedry.

Dźwiękowo-świetlne animacje, świecące "ruchome ławki"

Ks. Drouin zaproponował wówczas dźwiękowo-świetlne animacje wzdłuż bocznych kaplic, które mają zapewnić „owocny dialog ze sztuką współczesną”.

Planuje on również zastąpić „słomiane krzesła, które zajmują 80 proc. powierzchni” świecącymi „ruchomymi ławkami”. Większość z nich będzie można usunąć w dni powszednie, aby zostawić więcej miejsca dla odwiedzających. W projekcie przeniesiono również ołtarze w kaplicach, a na parterze pozostawiono zaledwie cztery konfesjonały. Na ścianach katedry mają być wyświetlane cytaty z Biblii w różnych językach, w tym w chińskim. Drouin zaproponował również malarstwo abstrakcyjne i nowoczesne witraże we wnętrzu katedry.

"Projekt zniekształcający przestrzeń liturgiczną"

Agencja AFP, powołując się na nieoficjalne źródła w ministerstwie kultury, potwierdziła w poniedziałek, że takie elementy są proponowane we wnętrzu katedry Notre Dame. - Diecezja paryska chce wykorzystać prace konserwatorskie do przekształcenia wnętrza Notre-Dame w projekt całkowicie zniekształcający wystrój i przestrzeń liturgiczną – mówi PAP osoba związana z odbudową katedry, prosząca o zachowanie anonimowości.

Nieoficjalny projekt diecezji Paryża krytykuje również architekt Maurice Culot, autor kilku książek o architekturze sakralnej w XIX wieku. - To nie ma sensu – zauważa, dodając: - Odbudowujemy katedrę i iglicę z elementów używanych przez budowniczych katedry takich, jak kamień, drewno i ołów, a teraz będziemy mieli w środku park rozrywki dla zagranicznych turystów. Dlaczego projekt nie został powierzony tym samym architektom, aby zachować jedność między wnętrzem i zewnętrzem budynku? – pyta Culot, cytowany przez "Art Newspaper France".

Jak podkreśla Culot, kościoły i katedry we Francji są własnością państwa. - Jak ksiądz mógł na własną rękę wybrać wystrój wnętrza katedry, która należy do powszechnego dziedzictwa ludzkości i która odbudowywana jest dzięki datkom pochodzącym z całego świata? - pyta architekt. Jego obawy podziela francuski historyk architektury Alexandre Gady, autor książki o historii Notre Dame, który ocenia, że projektowi brakuje rozległości i głębi. 

Ks. Drouin: Notre Dame przechodzi nieustanną ewolucję

Cytowany przez AFP ks. Drouin zaprzeczył, że planowany remont Notre Dame będzie "radykalny”. Zauważył, że „od ośmiu stuleci Notre Dame de Paris przechodzi nieustanną ewolucję". Podkreślił też, że „goście przychodzący do katedry nie zawsze wywodzą się z kultury chrześcijańskiej”.

Jak podają media, odpowiedzialny za koordynację odbudowy Notre Dame gen. Jean-Louis Georgelin obiecał prezydentowi Emmanuelowi Macronowi, że zwiedzający będą mogli powrócić do katedry przed Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu w 2024 roku.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Julia Fischer

Czy batonik może uspokoić twoją złość?

Szybciej bijące serce, czerwienienie się, jąkanie, bezsenność oraz miękkie kolana. Co objawia się w taki sposób? I jaki ma z tym związek nasz ośrodek nagrody? Julia Fischer zaprasza w...

Skomentuj artykuł

Nowe wnętrze katedry Notre Dame? Paryska diecezja odmawia komentarza
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.