Zaczęła się wycinka dębów na odbudowę katedry Notre Dame

Zaczęła się wycinka dębów na odbudowę katedry Notre Dame
fot. Depositphotos
KAI / pk

Osiem pierwszych dębów przeznaczonych do odbudowy iglicy katedry Notre-Dame w Paryżu zostało ściętych w lesie państwowym w Bercé koło Le Mans i przewiezione do odległego o 150 km tartaku w Craon. Wybrano 15-tonowe drzewa, liczące 300 lat, które posłużą do zbudowania podnóżka iglicy.

Do jej rekonstrukcji zaoferowano już w sumie tysiąc dębów z całej Francji, głównie z pięciu regionów: Burgundii, Centralnego-Doliny Loary, Wielkiego Wschodu, Kraju Loary i Normandii. Połowa z nich pochodzi z lasów państwowych, połowa ze 150 lasów prywatnych. Wciąż napływają kolejne oferty.

Wszystkie dęby w najbliższych tygodniach znajdą się w tartakach, gdzie latem będą piłowane i cięte. Następnie będą schnąć przez 12-18 miesięcy, aby osiągnąć 30-procentową wilgotność. Na początku 2023 roku trafią do warsztatów cieśli, którzy przystąpią do rekonstrukcji iglicy zgodnie z planami XIX-wiecznego architekta Eugène'a Viollet-Le-Duca.

W wielkim pożarze, który wybuchł 15 kwietnia 2019 roku, ogień strawił część dachu, zniszczył iglicę i część sklepienia paryskiej katedry. Wszystko ma być odbudowane zgodnie z historycznym wyglądem świątyni. Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział, że prace mają zostać ukończone przed planowanymi na 2024 rok Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu. "Dziękczynne Te Deum zostanie odprawione w katedrze Notre-Dame w Paryżu 16 kwietnia 2024 roku, pięć lat po pożarze świątyni" - obiecał gen. Jean-Louis Georgelin, kierujący jej odbudową.

DEON.PL POLECA

 

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

Zaczęła się wycinka dębów na odbudowę katedry Notre Dame
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.