Jak będzie wyglądało wnętrze Notre Dame po renowacji?

Jak będzie wyglądało wnętrze Notre Dame po renowacji?
fot. cathopic.com

Choć słynna katedra na zewnątrz będzie wyglądała tak samo, to dyskusja o tym, jak zagospodarować jej wnętrze trwa. Co zmieni się po renowacji?

W poniedziałek archidiecezja paryska zaapelowała o wsparcie finansowe renowacji i odbudowy wnętrza katedry Notre Dame. W oświadczeniu z 14 czerwca abp Michel Aupetit poprosił o pomoc w odbudowie wnętrza przed planowanym otwarciem budynku, które nastąpić ma w 2024 roku.

O ile francuski rząd nadzoruje i finansuje odbudowę bryły katedry, tak za jej wnętrze odpowiedzialna jest strona kościelna.

„Program modernizacji wnętrza, za który w całości odpowiada archidiecezja Paryża, ma na celu przede wszystkim przywrócenie katedry wiernym i jej pierwotnej funkcji, czyli kultu. Drugim zadaniem jest pokazanie jej sześciu milionom wiernych, pielgrzymów i turystów, którzy co roku wchodzą do wnętrza katedry” – czytamy w oświadczeniu arcybiskupa.

DEON.PL POLECA

W ramach inicjatywy, która będzie kosztować od pięciu do sześciu milionów euro (6,1-7,3 miliona dolarów) francuskim i zagranicznym darczyńcom zostaną zaprezentowane dwa projekty.Kampanię wesprze Friends of Notre Dame de Paris, amerykańska fundacja powstała z inicjatywy archidiecezji paryskiej.

Słynna francuska katedra, zbudowana w latach 1163-1345, zawierała między innymi relikwię Korony Cierniowej. Relikwia została uratowana w noc pożaru 15 kwietnia 2019 r. przez ks. Jean-Marc Fournier, kapelana paryskiej straży pożarnej.

Pierwsze dwa projekty przedstawione darczyńcom będą dotyczyły relikwiarza Korony Cierniowej, który uległ zniszczeniu podczas akcji ratunkowej oraz stworzenie nowego tabernakulum.

Przyszłe projekty obejmą nowe siedziska dla chóru, montaż oświetlenia, nagłośnienie, salę muzyczną, a także zmiany w układzie organów i chóru.

Jak powiedział abp Aupetit: „Renowacja Notre-Dame daje możliwość wprowadzenia katedry w XXI wiek, przy jednoczesnym zachowaniu własnej tożsamości, w duchu tradycji chrześcijańskiej”.

W oświadczeniu potwierdzono, że zespoły pracujące nad renowacją wnętrza zastanawiają się, w jaki sposób odrestaurowane wnętrze mogłoby podkreślić „oś liturgiczną” katedry biegnącą od baptysterium do tabernakulum i jak stworzyć lepsze warunki dla zwiedzających Notre Dame.

"Zaproponowana zostanie trasa, wzdłuż bocznych kaplic, aż do Cierniowej Korony na wschodzie, aby dać odwiedzającym, w tym niekoniecznie katolikom, szansę na lepsze zrozumienie tego, czym jest ten budynek i jakie znaczenie ma dla katolików" - mówi ks. Gilles Drouin, który kieruje zespołem odpowiadającym za renowację wnętrza.

Dziennikarz, publicysta, redaktor DEON.pl. Pisze głównie o kosmosie, zmianach klimatu na Ziemi i nowych technologiach. Po godzinach pasjonują go gry wideo.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Izabela Marszałek
Jest tajemnica, która szczególnie natrętnie powraca do nas w czas rozterek:tajemnica zła. Kręcimy się wokół niej jak przestraszone ptaki….Nie wiemy, co sądzić o złu. Józef Tischner

Zło jest i jesteśmy w nie uwikłani. Czujemy...

Skomentuj artykuł

Jak będzie wyglądało wnętrze Notre Dame po renowacji?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.