Nowe zasady dot. kierownictwa w międzynarodowych ruchach i stowarzyszeniach podległych Watykanowi

Nowe zasady dot. kierownictwa w międzynarodowych ruchach i stowarzyszeniach podległych Watykanowi
Fot. depositphotos.com
1 tydzień temu
KAI /kb

Maksymalnie pięcioletnia kadencja na stanowisku kierowniczym i nie więcej, niż 10 lat w gremium zarządzającym na poziomie międzynarodowym. Takie zmiany zatwierdził papież Franciszek w kwestii wyborów międzynarodowych przełożonych ruchów i wspólnot zatwierdzonych przez Stolicę Apostolską.

Dekret w tej sprawie opublikowała dziś watykańska Dykasteria ds. Świeckich Rodziny i Życia.

Celem dokumentu jest wspieranie zdrowej rotacji na międzynarodowym szczeblu funkcji kierowniczych w ruchach i stowarzyszeniach. Jak czytamy w nocie wyjaśniającej, opublikowanej przez Watykan razem z dekretem, "brak granic dla mandatu kierowniczego sprzyja często, u osób powołanych do zarządzania, formom zawłaszczania charyzmatu, personalizmowi, centralizacji funkcji, a także przejawom autoreferencyjności, które łatwo prowadzą do poważnych naruszeń godności osobistej i wolności, a nawet do rzeczywistych nadużyć".

Zgodnie z dekretem, który wejdzie w życie trzy miesiące po dzisiejszej promulgacji, z limitu tego mogą zostać zwolnieni fundatorzy ruchów i stowarzyszeń, jeśli ich obecność odgrywa kluczową rolę w danym ruchu, czy stowarzyszeniu.

Wytyczne zawarte w dekrecie nie dotyczą też moderatorów, którzy mogą pełnić swoją funkcję "niezależnie od lat spędzonych już na innym stanowisku w centralnym organie zarządzającym na poziomie międzynarodowym" i którzy mogą zająć inne stanowisko w organie centralnym po upływie dziesięciu lat pełnienia funkcji moderatora.

Sam dekret ma moc wsteczną, dlatego też ruchi i stowarzyszenia, których kierujący nie spełniają nowych wytycznych, będą mieli 24 miesiące na przeprowadzenie stosownych wyborów i zmian na tych stanowiskach - licząc od daty wejścia w życie watykańskiego dokumentu.

"Doświadczenie pokazało, że zmiana pokoleniowa w organach zarządzających polegające na rotacji obowiązków kierowniczych, przynosi wielkie korzyści dla żywotności stowarzyszenia: jest okazją do twórczego wzrostu i bodźcem do wkładu w formację; ożywia wierność charyzmatowi; nadaje oddech i skuteczność interpretacji znaków czasu; zachęca do nowych i aktualnych sposobów działalności misyjnej" - czytamy w opublikowanych dziś dokumentach.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gerhard Ludwig Müller
37,59 zł
53,70 zł

Skała pośród wzburzonego morza

Papiestwo to jedna z najbardziej niezwykłych instytucji świata. W równej mierze fascynuje, co wywołuje gorące dyskusje. Ta książka wyjaśnia narosłe przez wieki kontrowersje i pozwala zrozumieć misję papieża w Kościele i...

Skomentuj artykuł

Nowe zasady dot. kierownictwa w międzynarodowych ruchach i stowarzyszeniach podległych Watykanowi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.