Nowi biskupi archidiecezji wrocławskiej i diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej mianowani przez papieża

Nowi biskupi archidiecezji wrocławskiej i diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej mianowani przez papieża
Papież Franciszek. Fot. Grzegorz Gałązka
KAI / tk

Papież Franciszek mianował ks. Macieja Małygę biskupem pomocniczym archidiecezji wrocławskiej. Z kolei Bp Zbigniew Zieliński, dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej został mianowany biskupem koadiutorem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

„Ojciec Święty Franciszek mianował ks. Macieja Małygę, dotychczasowego wikariusza biskupiego ds. stałej formacji kapłanów w archidiecezji wrocławskiej, biskupem pomocniczym tejże archidiecezji” – podała 10 marca Nuncjatura Apostolska w Polsce.

DEON.PL POLECAKs. Maciej Małyga urodził się 11 maja 1979 roku w Środzie Śląskiej. W latach 1998-2004 odbywał formację w Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. Święcenia kapłańskie przyjął 22 maja 2004 roku.

W latach 2006-2012 odbywał studia specjalistyczne na uniwersytecie w niemieckim Fryburgu. W 2012 roku uzyskał tytuł doktora teologii i rozpoczął wykłady na papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu.

Po powrocie ze studiów został ojcem duchownym w Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. W 2021 roku został ojcem duchownym roku propedeutycznego w archidiecezji wrocławskiej.

„Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem koadiutorem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej dotychczasowego biskupa pomocniczego archidiecezji gdańskiej Zbigniewa Zielińskiego, zwalniając go jednocześnie ze stolicy tytularnej Medeli i posługi biskupa pomocniczego” – czytamy w komunikacie Nuncjatury Apostolskiej w Polsce.

Bp Zieliński ma 57 lat. Od ponad 30 lat jest kapłanem, a od prawie 7 posługuje jako biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej. Wcześniej przez wiele lat był m.in. duszpasterzem w gdańskich parafiach – w tym proboszczem parafii katedralnej w Gdańsku-Oliwie, a także dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Kurii Gdańskiej i wykładowcą teologii pastoralnej w Gdańskim Seminarium Duchownym. W Konferencji Episkopatu Polski bp Zieliński wchodzi w skład Rady ds. Społecznych. Jego dewizą biskupią są słowa „Ut unum sint” (Aby byli jedno).

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Wojciech Polak, Marek Zając

Bez kompromisów i skrępowania. Po ludzku

Czy Kościół powinien mieszać się do polityki? Czy Polska powinna przyjmować uchodźców? W jaki sposób mierzyć się z problemem pedofilii wśród księży? Co Kościół ma do powiedzenia kobietom, które...

Skomentuj artykuł

Nowi biskupi archidiecezji wrocławskiej i diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej mianowani przez papieża
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.