Nowoczesny Dom Samotnej Matki w Łodzi

KAI / slo

Największy i najnowocześniejszy w Polsce Dom Samotnej Matki zaczyna działalność w Łodzi. Znajdzie w nim schronienie 30 matek i 30 dzieci znajdujących się w sytuacji kryzysowej. Do nowego lokum przeniosą się pod koniec października. Dzisiaj mieszkają w znacznie trudniejszych warunkach, w budynku przy ulicy Nowe Sady.

Budowa nowego lokum okazała się niezbędna, gdy kilka lat temu eksperci oszacowali, że remont starego budynku będzie droższy niż nowa inwestycja. - Mówiąc oględnie budynek najlepsze czasy dawno miał już za sobą i był w fatalnym stanie technicznym. Nie można było tej sytuacji pozostawić samej sobie - mówi Tomasz Bilicki, wiceszef diecezjalnego Centrum Służby Rodzinie prowadzącego dom. Niekorzystna z punktu widzenia charakteru domu była też jego lokalizacja. - Okolica ulicy Nowe Sady to dzielnica przemysłowa. Wokół są magazyny i pomieszczenia produkcyjne, bardzo blisko znajdują się tory kolejowe, a w bezpośrednim sąsiedztwie - zajezdnia autobusowa - dodaje ks. Stanisław Kaniewski, dyrektor centrum.

Abp Władysław Ziółek, któremu podlega Centrum Służby Rodzinie, podjął zatem decyzję o rozpoczęciu inwestycji i zmianie lokalizacji Domu Samotnej Matki. Odpowiednią działkę, położoną na tyłach siedziby centrum, podarowała łódzka Rada Miejska. - Wcześniej był to nieco zaniedbany i opuszczony ogród. Bliskość centrum oznacza, że Dom Samotnej Matki będzie mógł działać bardziej kompleksowo - dodaje ks. Kaniewski. Matki będą mogły skorzystać z kuchni ze stołówką, szkoły rodzenia i poradnictwa specjalistycznego. - Wokół centrum znajduje się także ogród umożliwiający uruchomienie placu zabaw oraz miejsc spacerowych dla rodziców i dzieci - tego elementu bardzo brakuje w dotychczasowym budynku położonym pomiędzy zajezdnią autobusową, firmą budowlaną i torami kolejowymi - podkreśla Bilicki.

Budowa rozpoczęła się w październiku 2009 roku i do tej pory pochłonęła prawie 6 milionów złotych. Ponad 4 miliony pochodzą ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, reszta - ze środków Centrum Służby Rodzinie (ofiar wiernych z terenu archidiecezji łódzkiej oraz jednoprocentowego odpisu z tytułu PIT). Zbieraniem funduszy na rzecz budowy domu zajmowała się Fundacja Służby Rodzinie "Nadzieja".

Początkowo budowa miała zakończyć się w grudniu 2011 roku, ale udało się ją przyspieszyć tak, żeby matki mogły zamieszkać w Domu jeszcze przed nadejściem zimy.

Nowy Dom Samotnej Matki ma półtora tysiąca metrów kwadratowych powierzchni, znajdują się w nim pomieszczenia, w których schronienie znajdzie 30 matek i 30 dzieci. Poza pokojami mieszkalnymi są w nim sale do aktywizacji zawodowej i społecznej, terapii i poradnictwa. - Tymczasowo matki będą korzystać z obecnego zaplecza kuchennego Centrum Służby Rodzinie. Jednak dzięki ofiarności ludzi dobrej woli, głównie przekazujących pieniądze z tytułu 1 procenta, w najbliższej przyszłości dobudujemy jeszcze kompleks żywieniowy - zapowiada ks. Kaniewski.

Uroczyste poświęcenie nowego budynku Domu Samotnej Matki nastąpi 13 października o godz. 11.00. Matki z dziećmi zamieszkają w nim pod koniec października.

Dom Samotnej Matki im. Stanisławy Leszczyńskiej istnieje w Łodzi od 15 grudnia 1991 roku. Do tej pory z jego pomocy skorzystał już tysiąc matek i tyle samo dzieci.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nowoczesny Dom Samotnej Matki w Łodzi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.