Nowy biskup zielonogórsko-gorzowski

Nowy biskup zielonogórsko-gorzowski
(fot. Stiopa (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons)
KAI / psd

Nowym biskupem diecezji zielonogórsko-gorzowskiej został mianowany jej dotychczasowy biskup pomocniczy Tadeusz Lityński. Decyzją Ojca Świętego Franciszka będzie on następcą odchodzącego na emeryturę bp. Stefana Regmunta.

Dotychczasowy biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Stefan Regmunt złożył rezygnację zgodnie z kanonem 401 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego - ze względu na stan zdrowia. Biskupem jest ponad 20 lat. Posługę biskupa diecezjalnego pełnił od 2008 roku. W maju br. pisał do diecezjan: "Z głębi serca dziękuję Bogu za dar szczególnego powołania w Kościele Chrystusowym i za wszelkie otrzymane łaski. Dziękuję też Ojcu Świętemu za zrozumienie i przyjęcie mojej prośby o zwolnienie z pełnionego urzędu. Moją wdzięczność wyrażam również wobec rodziny diecezjalnej za każdy wyraz życzliwości i współpracy w posłudze zbawienia".

Decyzją Papieża nowym biskupem diecezji zielonogórsko-gorzowskiej został bp Tadeusz Lityński. Następca bp. Regmunta ma 53 lata, a od trzech lat jest biskupem. Wcześniej był proboszczem parafii pw. Chrystusa Króla w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie m.in. zainicjował spływy kajakowe wiodące szlakiem Jana Pawła II. Obecnie w Konferencji Episkopatu Polski pełni funkcję członka Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą oraz delegata ds. duszpasterstwa pracowników leśnictwa, gospodarki wodnej i ochrony środowiska. Jego dewizą biskupią są słowa "Adveniat Regnum Tuum" (Przyjdź Królestwo Twoje).

Diecezja gorzowska, którą obejmie bp Lityński, została utworzona jako administratura apostolska w 1945 r. Erygowana 28 czerwca 1972 r. przez papieża Pawła VI. Od 25 marca 1992 r. nosi nazwę diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, na mocy decyzji papieża Jana Pawła II zawartej w bulli "Totus Tuus Poloniae populus".

DEON.PL POLECA

***

Biskup Tadeusz Lityński urodził się 14 czerwca 1962 roku w Kożuchowie. Po ukończeniu Technikum Elektronicznego w Zielonej Górze, w 1982 roku wstąpił do Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie-Paradyżu. Święcenia kapłańskie przyjął 5 czerwca 1988 roku z rąk ówczesnego biskupa zielonogórsko-gorzowskiego Józefa Michalika. 18 maja 1999 roku obronił pracę magisterską i licencjacką z prawa kanonicznego na Akademii Teologii Katolickiej.

Pracował jako wikariusz w parafii pw. św. Bartłomieja w Ołoboku (1988-1990) i parafii pw. NMP Królowej Polski w Głogowie (1990-1993). Przez następne siedem lat pełnił funkcję notariusza Sądu Kościelnego w Gorzowie Wielkopolskim. W roku 2000 został mianowany proboszczem parafii pw. Najświętszej Trójcy w Ochli k. Zielonej Góry, a sześć lat później - proboszczem parafii pw. Chrystusa Króla w Gorzowie Wielkopolskim.

Od 2009 roku był kanonikiem honorowym kapituły katedralnej, od 2011 roku - wikariuszem biskupim, członkiem Rady Kapłańskiej i Rady Konsultorów. W styczniu 2012 roku został odznaczony godnością kapelana Jego Świątobliwości Benedykta XVI.

28 kwietnia 2012 roku Ojciec Święty Benedykt XVI mianował ks. Tadeusza Lityńskiego biskupem pomocniczym diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, przydzielając mu stolicę tytularną Cemeriniano. Konsekracja biskupia miała miejsce 16 czerwca 2012 roku. Sakry biskupiej udzielił nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, a współkonsekratorami byli metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga i ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej bp Stefan Regmunt.

23 listopada 2015 roku Ojciec Święty Franciszek mianował bp. Tadeusza Lityńskiego biskupem diecezjalnym.

***
Odchodzący na emeryturę bp Stefan Regmunt - urodził się 20 czerwca 1951 roku w Krasnymstawie. W 1965 roku wyjechał z rodzicami na Dolny Śląsk. W 1969 roku rozpoczął studia w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. Studiował do roku 1976 z przerwą na odbycie zasadniczej służby wojskowej w jednostce "kleryckiej" w Bartoszycach. 29 maja 1976 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk kard. Henryka Gulbinowicza. Po święceniach posługiwał jako wikariusz parafii pw. św. Jerzego i rektor kościoła pw. Maryi Matki Kościoła w Dzierżoniowie.

W 1981 roku został skierowany na studia specjalistyczne z psychologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i ukończył je obroną pracy doktorskiej. W latach 1986-1992 pełnił funkcje prefekta i wicerektora Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Był też diecezjalnym dyrektorem Papieskich Dzieł Misyjnych oraz delegatem Biskupa Diecezjalnego ds. Misji.

Po ustanowieniu diecezji legnickiej w 1992 r. ks. Stefan Regmunt został inkardynowany do tej diecezji i mianowany proboszczem parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Legnicy. Po erygowaniu Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej (25 marca 1993 roku), biskup legnicki Tadeusz Rybak powołał go na stanowisko rektora. Prowadził wykłady z psychologii w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Legnickiej i Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu oraz Diecezjalnym Kolegium Teologicznym w Legnicy. W latach 1992-1994 pełnił funkcję dyrektora Studium Katechetycznego w Legnicy.

W 1992 r. został włączony do Kolegium Konsultorów Diecezji Legnickiej, Rady Kapłańskiej oraz Kapituły Katedralnej. 17 listopada 1993 roku otrzymał tytuł honorowego kapelana Ojca Świętego.

3 grudnia 1994 roku, decyzją Jana Pawła II, został mianowany biskupem pomocniczym diecezji legnickiej, ze stolicą biskupią Castel Mediano. Święcenia biskupie przyjął z rąk Jana Pawła II 6 stycznia 1995 roku w Watykanie. 21 stycznia odbyła się inauguracja posługi biskupiej w diecezji legnickiej. Jako zawołanie biskupie bp Stefan Regmunt obrał słowa: "Servire in caritate" ("Służyć w miłości").

W diecezji legnickiej zajmował się ewangelizacją i nauczaniem katolickim oraz był odpowiedzialny za duszpasterstwo młodzieży, tworzenie struktur Akcji Katolickiej, duszpasterstwo powołań oraz duszpasterstwo osób niepełnosprawnych.

29 grudnia 2007 roku bp Stefan Regmunt został mianowany ordynariuszem diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. 9 stycznia 2008 roku odbył ingres do katedry w Gorzowie, a 26 stycznia 2008 roku do konkatedry w Zielonej Górze.

Bp Regmunt jest członkiem Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych. W Konferencji Episkopatu Polski, w latach 1996-2005 pełnił funkcję delegata ds. powołań. W tym czasie był też członkiem Komisji Charytatywnej Episkopatu Polski i Przewodniczącym Sekcji Osób Niepełnosprawnych w tej Komisji. W roku 2002 wraz z Caritas Polska zorganizował pociąg specjalny z Narodową Pielgrzymką Osób Niepełnosprawnych do Lourdes. Od 2007 roku pełni w funkcję przewodniczącego Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Służby Zdrowia. Jest też członkiem Komisji Rewizyjnej oraz Komisji Nadzorczej Caritas Polska.

Życiorysy, na pdst. www. www.kuria.zg.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Nowy biskup zielonogórsko-gorzowski
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.