Jasna Góra: biskupi z Polski i Niemiec modlą się o pokój

Jasna Góra: biskupi z Polski i Niemiec modlą się o pokój
(fot. Ania i Artur Nowaccy / Foter.com / CC BY-SA 2.0)
KAI / pk

Biskupi polscy i niemieccy zanosić dziś będą na Jasnej Górze wspólną modlitwę o pokój na świecie a przede wszystkim w Europie. Przed Obrazem Matki Bożej podziękują też za dar pojednania między narodami w 50. rocznicę podpisania listu ze słowami "udzielamy przebaczenia i prosimy o nie".

- Nie mogło być innego, lepszego miejsca, jak Jasna Góra, duchowa Stolica Polski, do naszej wspólnej modlitwy - powiedział abp Józef Kupny. Metropolita wrocławski zauważył, że dziś błaganie o pokój nabiera szczególnego wymiaru, bo "widzimy w jak trudnej sytuacji jesteśmy". Hierarcha podkreślił, że spotkanie biskupów polskich i niemieckich to przede wszystkim okazja do wyrażania wielkiej wdzięczności Bogu "za te wszystkie lata dobrosąsiedzkich stosunków, za to, że było nas stać na przebaczenie i że na tym przebaczeniu budujemy do dzisiaj".

Zdaniem abp. Józefa Kupnego ten list biskupów z 1965 r. będący owocem Soboru Watykańskiego II dał podwaliny pod zjednoczoną Europę. - Biskupi pomyśleli, że trzeba zrobić ten pierwszy krok i tak się stało. W oparciu o te słowa "przebaczamy i prosimy o przebaczenie" zaczęliśmy budować dobre stosunki z sąsiadem, od którego tak wiele wycierpieliśmy w czasie II wojny światowej. Bez tego kroku nie byłoby prawdopodobnie zjednoczenia Niemiec, bo na to potrzebna była nasza zgoda - twierdzi metropolita wrocławski.

DEON.PL POLECA

Hierarcha przypomina, że "ten list kształtował świadomość wiernych, którzy podążając za swymi pasterzami kształtowali swoje serca i próbowali leczyć rany, które zostały im zadane. - Myślę, że są to fundamenty zjednoczonej Europy - powiedział abp Kupny.

Przypomniał, że przygotowanie tego orędzia wymagało wielkiej odwagi ze strony polskich biskupów. - Myślę, że biskupi niemieccy wagę tego listu zrozumieli dopiero wtedy, gdy zobaczyli z jaką krytyką po jego podpisaniu spotkał się Kościół w Polsce i jak wiele musiał wycierpieć - powiedział metropolita wrocławski.

- "Udzielamy przebaczenia i prosimy o nie" - to jedne z najmocniejszych i najbardziej wymownych słów, które padły po zakończeniu II Wojny Światowej. Ten wyjątkowy gest ze strony polskich biskupów skierowany został do niemieckich hierarchów 18 listopada 1965 r., podczas obrad Soboru Watykańskiego II.

W programie obchodów 50-lecia przekazania listu biskupów polskich do niemieckich na Jasnej Górze zaplanowano uroczystą Mszę św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej w intencji pojednania i pokoju oraz panel dyskusyjny o znaczeniu wymiany listów w kontekście współczesnym i przyszłości. Obchody zwieńczy "braterskie spotkanie" biskupów w jasnogórskim Domu Pielgrzyma oraz wspólne orędzie.

Spotkanie o godz. 16.30 w Kaplicy Domu Pielgrzyma rozpoczną wystąpienia przewodniczących obu Episkopatów abp. Stanisława Gądeckiego i kard. Reinharda Marxa. Ok. 17.00 grono ekspertów weźmie udział w panelu dyskusyjnym o znaczeniu wymiany listów w kontekście współczesnym i przyszłości. Wśród nich usłyszymy przedstawicieli polsko-niemieckiej grupy kontaktowej abp. Ludwiga Schicka oraz abp. Wiktora Skworca, a także innych znawców tematu - dr. Gerharda Alberta i dr. Andrzeja Grajewskiego.

Punktem kulminacyjnym spotkania będzie uroczysta Eucharystia w Kaplicy Matki Bożej w intencji pojednania i pokoju pod przewodnictwem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego, podczas której homilię wygłosi przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich kard. Reinhard Marx. Liturgia będzie sprawowana w języku łacińskim.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jasna Góra: biskupi z Polski i Niemiec modlą się o pokój
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.