Nowy dokument ujawnia, kto nie chciał doprowadzić do abdykacji Benedykta XVI

Nowy dokument ujawnia, kto nie chciał doprowadzić do abdykacji Benedykta XVI
6 miesięcy temu
CNA / kk

W związku z 94. urodzinami papieża-seniora powstał film dokumentalny poświęcony jego życiu. Jedną z ciekawszych informacji jest ta dotycząca kulisów rezygnacji papieża i osoby, która nalegała na zmianę decyzji. 

Dokument autorstwa Andrésa Garrigó obrazuje działania Benedykta XVI zarówno jako papieża, jak też wcześniej, jako prefekta w Kongregacji Nauki Wiary. Porusza kwestię trudności, na jakie napotykał w swojej pracy i konfliktów, które musiał rozwiązywać.

Jedną z ciekawszych informacji jest ta dotycząca kulisów rezygnacji papieża i osoby, która nalegała na zmianę decyzji. Był to osobisty sekretarz papieża-seniora abp Georg Gänswein.

Papież odpowiedział sekretarzowi, że decyzję podjął po głębokiej modlitwie i jest ona nieodwracalna. Benedykt XVI już wcześniej ujawniał dlaczego podjął taką, a nie inną decyzję.

Papież uzasadnił swój wybór możliwą demencją oraz "innymi formami niedostatecznej zdolności do prawidłowego sprawowania urzędu". Co ciekawe dodawał, że podobnie jak dwaj poprzednicy - Paweł VI i Jan Paweł II - już na początku swojego pontyfikatu złożył warunkową deklarację o rezygnacji z pełnienia urzędu „w przypadku choroby, która uniemożliwia prawidłowe sprawowanie urzędu”.

W dokumencie wypowiadają się również były prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard Müller, a także watykaniści tacy jak Aldo Valli, Andrea Tornielli czy Andrea Monda.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Elio Guerriero
41,94 zł
59,90 zł

Epoka Ratzingera
Zrozum człowieka, który zmienił Kościół i wpłynął na losy świata

Cudowne dziecko teologii, ekspert soborowy, „pancerny kardynał”, papież-intelektualista, obrońca ortodoksji, „skromny pracownik winnicy Pańskiej”. Obraz życia Josepha Ratzingera, budowany na doniesieniach medialnych,...

Skomentuj artykuł

Nowy dokument ujawnia, kto nie chciał doprowadzić do abdykacji Benedykta XVI
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.