Benedykt XVI ujawnił powody rezygnacji

Benedykt XVI ujawnił powody rezygnacji
(fot. Cathopic)
Crux / Przewodnik Katolicki / kk

W niedawno opublikowanej biografii papież-emeryt wyznaje dlaczego zrezygnował z pełnienia posługi Piotrowej. Czy to ucina wieloletnie spekulacje na ten temat?

„Moja rezygnacja nie miała z tym wszystkim absolutnie nic wspólnego” – mówi Benedykt XVI pytany o to, czy za decyzją o ustąpieniu z urzędu stała afera Vatileaks lub korupcja w Watykanie.

Papież uzasadnił swój wybór możliwą demencją oraz "innymi formami niedostatecznej zdolności do prawidłowego sprawowania urzędu". Co ciekawe dodaje, że podobnie jak dwaj poprzednicy - Paweł VI i Jan Paweł II - już na początku swojego pontyfikatu złożył warunkową deklarację o rezygnacji z pełnienia urzędu „w przypadku choroby, która uniemożliwia prawidłowe sprawowanie urzędu”.

Fragmenty z ostatniego rozdziału najnowszej biografii Benedykta XVI autorstwa Petera Seewalda, znanego z poprzednich książek-rozmów z papieżem, opublikowała niemiecka katolicka agencja prasowa KNA. Książka ukazała się w Niemczech 4 maja.

DEON.PL POLECA

Jak informuje agencja KNA, papież-emeryt poruszył także kwestię krytyki, z którą spotkała się jego rezygnacja z pełnionego urzędu. Porównuje swoją sytuację ze stanowiskiem emerytowanego biskupa, który kończy posługę w związku z wiekiem. Podkreśla, że takie rozwiązanie "nie pozwala na współistnienie dwóch papieży: diecezja może być obsadzona tylko przez JEDNĄ osobę. Jednocześnie wyraża to duchową więź, której nie da się zabrać".

Benedykt XVI jednoznacznie odcina się od doniesień o tym, że jakkolwiek interweniuje w debatach teologicznych po złożeniu urzędu. KNA podaje, że papież mówi o takich informacjach jako o "złośliwym naruszeniu prawdy".

KNA dodaje także, że papież przestrzega przed "światowym dyktatem ideologii, które wydają się być humanistyczne". Jako takie podaje małżeństwa tej samej płci, aborcję i "tworzenie ludzi w laboratoriach". "Współczesne społeczeństwo znajduje się w procesie formułowania antychrześcijańskiego wyznania, a opór wobec tego credo jest karany społeczną ekskomuniką". Zdaniem Benedykta "Wydarzenia (XXI-wieku) już pokazały, że kryzys wiary prowadzi przede wszystkim do kryzysu chrześcijańskiej egzystencji".

Emerytowany papież ujawnił także, że spisał już swój "testament duchowy", który prawdopodobnie ukaże się po jego śmierci.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Elio Guerriero

Epoka Ratzingera
Zrozum człowieka, który zmienił Kościół i wpłynął na losy świata

Cudowne dziecko teologii, ekspert soborowy, „pancerny kardynał”, papież-intelektualista, obrońca ortodoksji, „skromny pracownik winnicy Pańskiej”. Obraz życia Josepha Ratzingera, budowany na doniesieniach medialnych,...

Skomentuj artykuł

Benedykt XVI ujawnił powody rezygnacji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.