Nuncjatura Apostolska wydała komunikat ws. procesu bp. Jana Szkodonia

Nuncjatura Apostolska wydała komunikat ws. procesu bp. Jana Szkodonia
Fot. Archidiecezja Krakowska / Youtube
KAI / kb

Działając na podstawie obowiązujących przepisów prawa kanonicznego, Stolica Apostolska – w następstwie formalnego zgłoszenia – przeprowadziła proces karno-administracyjny dotyczący rzekomego wykorzystania seksualnego osoby małoletniej przez bp. Jana Szkodonia.

Po dokładnej analizie zebranych materiałów dowodowych i po przesłuchaniu powołanych świadków, wina bp. Jana Szkodonia nie została udowodniona (non constat).

W toku postępowania stwierdzono natomiast nierozważne zachowanie bp. Jana Szkodonia wobec małoletniej, polegające na przyjmowaniu jej w prywatnym mieszkaniu bez obecności jej rodziców, pozostających od lat w znajomości z biskupem.

W związku z powyższym, bp. Janowi Szkodoniowi została wymierzona pokuta, polegająca na trzymiesięcznych rekolekcjach zamkniętych, poświęconych na refleksję i modlitwę. Biorąc pod uwagę, że od lutego 2020 r. bp Jan Szkodoń przebywał w odosobnieniu, należy stwierdzić, że powyższą pokutę już odbył.

Akta procesu karno-administracyjnego zostały przekazane do Stolicy Apostolskiej. Na forum kanonicznym sprawę należy uznać za zakończoną, a dekret karny za prawomocny. Osoby zainteresowane zostały odpowiednio poinformowane o zakończeniu procesu kanonicznego.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marta Buk-Cegiełka, Anna Badora
42,00 zł

Wczytując się w publikację należy stwierdzić, że mamy w każdej z jej czterech częściach do czynienia z intelektualną  uczciwością i doświadczeniem zdobytym przy uprawianiu nauki ludzi zajmujących się profesjonalnie dydaktyką na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana...

Skomentuj artykuł

Nuncjatura Apostolska wydała komunikat ws. procesu bp. Jana Szkodonia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.