Nuncjusz apostolski na Ukrainie: ciągle muszę schodzić do schronu przeciwlotniczego

Nuncjusz apostolski na Ukrainie: ciągle muszę schodzić do schronu przeciwlotniczego
Fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
KAI / tk

Nuncjusz apostolski na Ukrainie, abp Visvaldas Kulbokas, nie chce opuszczać Kijowa mimo trwających walk. - Byłoby to sprzeczne z moim powołaniem, gdybym teraz wyjechał i porzucił ludzi - powiedział niemieckiej stacji radiowej "Radio Horeb".

- Sytuacja jest naprawdę bardzo niepokojąca - powiedział 47-letni watykański dyplomata. - Musimy uciekać raz po raz do schronów przeciwlotniczych, do bunkrów, aby się chronić - powiedział.

On sam zawsze nosił plecak z najpotrzebniejszymi rzeczami. - Ponieważ nie wiem, co może się wydarzyć w ciągu najbliższych kilku sekund – powiedział abp Kulbokas.

Kościół pomaga Ukrainie

- Tymczasem Kościół katolicki stara się robić wszystko, co w jego mocy, by działać na rzecz pokoju na Ukrainie - powiedział nuncjusz. Zaznaczył, że jest podbudowany współczuciem i solidarnością, jakie otrzymuje z całego świata. - Otrzymuję tak wiele wiadomości, że nie jestem w stanie ich wszystkich przeczytać. Wszystkie wiadomości mówią mi, że ludzie są zjednoczeni w modlitwie i solidarności i to jest pozytywnym aspektem pośród wojennej zawieruchy – powiedział abp Kulbokas.

DEON.PL POLECA

Z kolei przewodniczący Papieskiej Akademii Życia, abp Vincenzo Paglia określił rolę Unii Europejskiej w rosyjskiej wojnie napastniczej jako "słabą i pozbawioną energii". - To już drugi raz od lat 90. i wojen bałkańskich, kiedy brak jedności w polityce zagranicznej nie zdołała ona zapobiec konfliktowi” - powiedział arcybiskup w rozmowie z włoską gazetą „Il Mattino”.

Podkreślił, że dzieje się to już po raz drugi i jest to „niepokojąca lekkomyślność i opóźnienie w wyznaczaniu wspólnych celów, co doprowadza do katastrofy humanitarnej”. - Obawiam się, że teraz nastąpi reakcja oparta wyłącznie na impulsie emocjonalnym, z irracjonalnymi decyzjami – zaznaczył abp Paglia. Jego zdaniem najważniejsze jest położenie kresu inwazji. - W tym celu - powiedział - należy rozpocząć dialog, a rozwiązania nie można pozostawić broni.

Abp Paglia dodał, że marzy o tym, aby papież Franciszek, wraz z patriarchami różnych obrządków Kościoła wschodniego, udał się na Plac św. Piotra, tak jak to uczynił w marcu 2020 r., aby poruszyć sumienia wszystkich „z oburzeniem i miłością”.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Piórkowski SJ

Wystarczy chcieć!

Można odnieść wrażenie, że modlitwa jest trudną sztuką − ale to nieprawda. Czasami za szybko się poddajemy i zniechęcamy, zapominając, że tak naprawdę nie potrzebujemy wiele, żeby spotkać się z Bogiem. Jak więc...

Skomentuj artykuł

Nuncjusz apostolski na Ukrainie: ciągle muszę schodzić do schronu przeciwlotniczego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.