Frustracja Putina rośnie. Prezydent Rosji wybucha gniewem, może wybrać "taktykę spalonej ziemi"

Frustracja Putina rośnie. Prezydent Rosji wybucha gniewem, może wybrać "taktykę spalonej ziemi"
fot. PAP/EPA/SERGEI GUNEYEV/SPUTNIK/KREMLIN POOL / POOL
CNBC / pk

Władimir Putin jest coraz bardziej sfrustrowany niepowodzeniami rosyjskiego wojska na Ukrainie. W związku z tym istnieje prawdopodobieństwo, że prezydent Rosji, w odpowiedzi na brak spodziewanego sukcesu, odpowie wzmożeniem przemocy - informuje CNBC, powołując się na opinie byłych i obecnych urzędników amerykańskich.

Portal informuje, że zachodnie agencje wywiadowcze obserwują rosyjskiego przywódcę i "uważnie śledzą jego posunięcia pod kątem jakichkolwiek znaczących zmian w jego zachowaniu". Czterech amerykańskich urzędników powiedziało, że nie ma dowodu na to, że Putin jest niestabilny psychicznie. Wykazuje natomiast "inny wzorzec zachowania niż w przeszłości".

DEON.PL POLECAPutin jest sfrustrowany i gwałtownie wybucha gniewem

Według CNBC Stany Zjednoczone mają podstawy, by sądzić, że Putin jest "sfrustrowany" i wyraża "gwałtowne wybuchy gniewu na ludzi ze swojego kręgu z powodu stanu dotychczasowej kampanii wojskowej i ogólnoświatowego potępienia jego działań".

Źródła CNBC dodają, że taka eskalacja gniewu jest u Putina "niezwykła", ponieważ polityk trzyma zwykle emocje na wodzy.

- (Putin - przy. red. ) nie jest już tym samym zimnokrwistym, bystrym dyktatorem, którym był w 2008 roku - powiedział NBC News były dyrektor CIA John Brennan.

Brutalna siła rosyjskiego wojska i brak skrupułów

Jak informuje portal, Putin może nakazać swoim wojskom użycie brutalnej siły, aby skłonić ukraińskie miasta do poddania się. W grę wchodzą "masowe bombardowania i ostrzał obszarów cywilnych". Takie działanie nie byłoby zresztą niczym nowym, ponieważ Rosja zachowywała się podobnie podczas wojny w Syrii, a także w czasie drugiej wojny w Czeczenii w latach 1999-2000.

- Następnym etapem może być taktyka spalonej ziemi, którą widzieliśmy w Czeczenii i Syrii, co oznaczałoby znacznie więcej śmierci i zniszczenia - oświadczył Alexander Vershbow, były ambasador w Rosji i były zastępca sekretarza generalnego NATO, obecnie członek Rady Atlantyckiej. - Nie sądzę, że mają zbyt wiele skrupułów, jeśli chodzi o to - dodał.

Źródło: CNBC / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Wojny, do których państwa wolą się nie przyznawać

Kim są osławione rosyjskie zielone ludziki i kto nimi dowodzi? Do czego posuwają się najemnicy walczący w Syrii, Libii i na wschodzie Ukrainy? Kto destabilizuje sytuację w...

Skomentuj artykuł

Frustracja Putina rośnie. Prezydent Rosji wybucha gniewem, może wybrać "taktykę spalonej ziemi"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.