Nuncjusz na Ukrainie: papież szykuje "niespodziankę" dla grekokatolików

Nuncjusz na Ukrainie: papież szykuje "niespodziankę" dla grekokatolików
(depositphotos.com)
KAI / pk

Papież Franciszek przygotował dla Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) niespodziankę, którą wkrótce ogłosi Stolica Apostolska.

Poinformował o tym podczas liturgii Zmartwychwstania Pańskiego 28 kwietna w greckokatolickiej katedrze pod tym samym wezwaniem w Kijowie nuncjusz apostolski na Ukrainie abp Claudio Gugerotti. Przekazał również błogosławieństwo od Ojca Świętego dla grekokatolików z okazji największego święta ogólnochrześcijańskiego. Grekokatolicy, podobnie jak prawosławni, obchodzą je zgodnie z kalendarzem juliańskim i według odmiennego sposobu obliczania jego daty. W tym roku Wielkanoc w Kościołach wschodnich wypadała w tydzień po obchodach zachodnich - 28 kwietnia.

"Błogosławieństwo papieskie nie jest tylko jakąś modlitwą nad wami. Jest to zadanie, które mu powierzono, a polega ono na tym, aby strzec wiary braci. I dzisiaj odbywa się to w sposób szczególny" - podkreślił dyplomata papieski. Zwrócił uwagę, że w tym dniu, gdy chrześcijanie na całym świecie przeżywali Paschę według obrządku zachodniego, papież wspomniał także Ukrainę.

"I wiecie, że papież odczuwa jeszcze większą bliskość i jeszcze większe poparcie dla UKGK" - stwierdził mówca, po czym dodał: "I ma on w sercu pewien znak". Zaznaczył, że wspomina o tym specjalnie, "aby rozbudzić wasze zainteresowanie", ale - dodał - "na razie nie mogę powiedzieć nic więcej". Wyraził przekonanie, że wkrótce zostanie ogłoszone to, co papież chce uczynić, po czym uściślił, że "dotyczy to przede wszystkim tego poparcia".

DEON.PL POLECA

Podobny pogląd w sprawie rychłego ujawnienia tajemnicy papieskiej wyraził zwierzchnik UKGK, arcybiskup większy kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk, który przewodniczył liturgii świątecznej.

Przypomniał ponadto, że w tym roku Kościół greckokatolicki na Ukrainie będzie obchodził 30. rocznicę wyjścia z podziemia. Wtedy to Michaił Gorbaczow, ówczesny przywódca sowieckiej partii komunistycznej, podpisał dokumenty niezbędne do legalizacji UKGK - powiedział arcybiskup. Zauważył, że chodziło o "Kościół, którego nikt nie mógł zniszczyć - ani Stalin ze swymi oprawcami, ani ideologia komunistyczna". "Krwią swych męczenników Kościół nasz dał świadectwo, że Chrystus zmartwychwstał, a my wszyscy jesteśmy świadkami zmartwychwstałego Kościoła, świadkami zmartwychwstania" - dodał mówca.

Wskazał, że do kłamstwa nigdy nie należy ostatnie słowo. A nawiązując do bieżącej sytuacji w kraju zaznaczył, żę tak jak po nocy zawsze następuje dzień, tak samo i wojna przeciw Ukrainie nie będzie trwać wiecznie. "I w tej prawdzie musimy wytrwać" - zaapelował arcybiskup większy.

Na zakończenie życzył wszystkim obecnym, aby "to wielkanocne spotkanie z naszym Zbawicielem rozproszyło mroki wątpliwości, stało się źródłem nadziei i siłą zwycięstwa Ukrainy nad mrokami zła i kłamstwa, które dzisiaj tak aktywnie walczy z nami". I przypomniał, że "ostatnie słowo zawsze będzie miał zmartwychwstały Zbawiciel".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zebrał i opracował Piotr Żyłka

Fenomen Franciszka, efekt Franciszka, franciszkomania

Określenia są różne, ale wszystkie próbują opisać to samo zjawisko. Od 13 marca 2013 roku świat nadstawia ucha i uważnie słucha, a z Watykanu płyną słowa, które nie...

Skomentuj artykuł

Nuncjusz na Ukrainie: papież szykuje "niespodziankę" dla grekokatolików
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.