O. Jajé: powołaniem Kościoła jest działanie na rzecz pokoju

O. Jajé: powołaniem Kościoła jest działanie na rzecz pokoju
(fot. Foter / CC BY-SA)
1 rok temu
KAI / sz

Ojciec Amir Jajé, członek Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego uważa, że dialog z muzułmanami jest jedną z dróg potwierdzającą wierność Kościoła Chrystusowi.

Iracki dominikanin dodaje, że działania Papieża Franciszka są wyrazem jego odpowiedzialności wynikającej z autorytetu duchowego. Poprzez swoją otwartość na dialog z islamem, wyraźnie ukazuje, że powołaniem Kościoła jest budowanie pokoju, a nie tworzenie konfliktów.

O. Jajé przypomniał polemikę spowodowaną interpretacją wykładu regensburskiego Benedykta XVI w 2006 r. Wygłoszona wtedy krytyka islamu miała bezpośredni wpływ również na życie chrześcijan mieszkających w krajach o większości muzułmańskiej. Spowodowało to częściowe załamanie strosunków pomiędz Al-Azhar, prestiżowym duchowym oraz intelektualnym centrum sunnickim a Watykanem. Poszukując dróg pojednania poprzez budowanie bliższych relacji z Wielkim Imamem Ahmedem el-Tayebem, Franciszek próbuje pokonać te napięcia.

Dialog jest podstawowym kierunkiem działania Papieża. I tu nie chodzi jedynie o pozytywny wizerunek, ale o doprowadzenie do zmiany opartej na harmonii i zgodzie oraz przezwyciężeniu religijnych oraz tożsamościowych podziałów. Zdaniem o. Jajé potrzeba dużo cierpliwości, ale jest on przekonany, że historia przyzna rację Papieżowi za jego działania na rzecz dialogu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

O. Jajé: powołaniem Kościoła jest działanie na rzecz pokoju
Komentarze (1)
PS
Piotrek Szymek
4 kwietnia 2019, 12:37
Powołaniem Kościoła jest głosić Ewangelię i Prawdę. Jezus nie przyszedł, aby przynieść pokój (Mt 10,34 i n). Budowanie pokoju w taki sposób jak to teraz robi KRK, to kpina z Ewangelii. Wspólny "bóg", wspólna "Maryja" matka "Proroka", jakieś wspólne modlitwy z buddystami ... W imię czego? Jakieś wyższej, wspólnej religii, "przezwyciężeniu religijnych oraz tożsamościowych podziałów"? "Nie wprzęgajcie się z niewierzącymi w jedno jarzmo. Cóż bowiem na wspólnego sprawiedliwość z niesprawiedliwością? Albo cóż ma wspólnego światło z ciemnością? Albo jakaż jest wspólnota Chrystusa z Beliarem lub wierzącego z niewiernym? Co wreszcie łączy świątynię Boga z bożkami?" (2 Kor, 6, 14 i n)

Skomentuj artykuł

O. Jajé: powołaniem Kościoła jest działanie na rzecz pokoju
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.