O Katechizmie w Roku Wiary - Magazyn RV

O Katechizmie w Roku Wiary - Magazyn RV
(fot. EPA/Claudio Peri)
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie / drr

Wysłuchaj poniedziałkowego Magazynu Radia Watykańskiego. W programie aktualności watykańskie, rozmowa z Markiem Korbickim o międzynarodowej konferencji dla duszpasterzy szpitalnych oraz cykl O Katechizmie w Roku Wiary o. Dariusza Kowalczyka SJ.

O Katechizmie w Roku Wiary 12 - cechy wiary

Dariusz Kowalczyk SJ

Wiara chrześcijańska jest wolną odpowiedzią, jakiej człowiek udziela Bogu objawiającemu się w Jezusie Chrystusie. Taka odpowiedź jest jednak niemożliwa bez Bożej łaski. Katechizm stwierdza: "Wiara jest darem Bożym, cnotą nadprzyrodzoną wlaną przez Niego" (KKK 153). Jednocześnie Katechizm podkreśla, iż wiara nie jest przeciwna "ani wolności, ani rozumowi ludzkiemu" (KKK 154). Łaska Boża bowiem nie ogranicza nas, ale - na odwrót - otwiera przed nami nowe możliwości. Innymi słowy, żywa relacja z Bogiem czyni nas bardziej osobami ludzkimi, wolnymi i odpowiedzialnymi.

DEON.PL POLECA

A jaki jest główny motyw przyjęcia wiary chrześcijańskiej? Przyjmujemy prawdy wiary, ponieważ uznajemy je za wiarygodne, dobre i piękne. Przyjmujemy je, bo zostały nam przekazane przez rodziców, przez inne ważne w naszym życiu osoby, przez wspólnotę Kościoła. Ostatecznie jednak "wierzymy - jak czytamy w Katechizmie - z powodu autorytetu samego objawiającego się Boga, który nie może ani sam się mylić, ani nas mylić" (KKK 156).

Katechizm stwierdza także, że "wiara jest pewna, pewniejsza niż wszelkie ludzkie poznanie" (KKK 157). Takie stwierdzenie można nas zdziwić. Trzeba jednak mieć na uwadze, że nie chodzi tutaj o pewność typu matematycznego, jak to, że dwa plus dwa jest cztery. Pewność wiary ma charakter egzystencjalny (praktyczny) i właśnie dlatego możemy budować na niej własne życie. Bóg jest ze mną, kocha mnie, Chrystus zbawi, ocali moje życie - to jest pewność, jaką daje wiara.

Inną cechą wiary jest wysiłek rozumienia jej samej. Łaska Boża daje nam "światłe oczy serca" (por. Ef 1,18) i pozwala coraz lepiej rozumieć prawdy objawione przez Jezusa. Katechizm odwołuje się do słów św. Augustyna: "Wierzę, aby rozumieć, i rozumiem, aby głębiej wierzyć". Przyjmijmy te słowa jako zaproszenie do pogłębionej lektury Katechizmu.

[-polacco_2_20130218_210922.mp3-]

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

O Katechizmie w Roku Wiary - Magazyn RV
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.