O. Knotz: Małżeństwa powinny się cieszyć sferą seksualną!

O. Knotz: Małżeństwa powinny się cieszyć sferą seksualną!
(fot. youtube.com)
KAI / sz

- Kiedy się kochacie w małżeństwie, dbacie o swoje życie duchowe, bo tak zaplanował to Pan Bóg, taki jest Jego zamysł, byście cieszyli się życiem i sferą seksualną - zachęcał o. Ksawery Knotz OFMCap. Zakonnik wygłosił wykład pt. "Być blisko - jak budować małżeństwo pełne czułości i intymności".

We wstępie o. Knotz wyjaśnił, że zmysły są potrzebne, by wejść w relację z drugim człowiekiem. - Nasze ciało daje możliwość kontaktu z inną cielesną osobą. To olbrzymia wartość - podkreślił mówca, wskazując na zagrożenie w relacjach małżeńskich, jakim jest fałszywe, dualistyczne rozdarcie, deprecjonujące zmysłowość na rzecz specyficznie rozumianej duchowości. - Tak naprawdę, kiedy się kochacie w małżeństwie, dbacie o swoje życie duchowe, bo tak zaplanował to Pan Bóg, taki jest Jego zamysł, byście cieszyli się życiem i sferą seksualną - dodał.

- Duchowy znaczy relacyjny. Człowiek duchowy wchodzi w relacje, nie jest skoncentrowany na sobie, nie jest obojętny wobec innych. Tak samo jesteśmy relacyjni wobec Pana Boga - wytłumaczył. Ukazał jednocześnie przykłady życia i aktywności bezrelacyjnej.

- Tam, gdzie człowiek zamyka się w sobie, w swoim świecie doznań, ten człowiek jest cielesny. Bo nie umie wchodzić w relacje. Jeżeli małżonkowie wchodzą w relacje, budują relacje, przez ciało budują więź, wykorzystują wszystkie zmysły, żeby siebie widzieć, kochać, rozmawiać, pomagać, współżyć seksualnie, są relacyjni, a więc duchowi - stwierdził zakonnik.

DEON.PL POLECA

Zauważył też, że stworzonej w ten sposób wrażliwości nie da się zaprogramować. - Trzeba pielęgnować dobro, jakie powstaje między małżonkami, pielęgnować ten świat. Potem przychodzi wrażliwość: ludzie zaczynają być dla siebie bardziej czuli, bardziej się troszczyć o swoje życie seksualne - podkreślił i zachęcił do odkrywania wyjątkowości sakramentu małżeństwa, w którym "małżonkowie, poprzez swoją płciowość, tworzą znak mężczyzny i kobiety".

- Na czym polega wyjątkowość sakramentu małżeństwa? - pytał autor "Seks jest boski, czyli erotyka katolika" i odpowiadał: "To Chrystus działa w więzi między małżonkami".

Jak wytłumaczył prelegent, łaska sakramentu małżeństwa ma stworzyć jedność z dwóch całkowicie różnorodnych osób. Kapłan zachęcił, by budować tę jedność poprzez zapraszanie Pana Boga w swoje życie małżeńskie.

- W waszej wspólnocie małżeńskiej Bóg chce mieszkać. W tym sensie małżeństwo jest kwintesencją obecności Pana Boga w Kościele, czyli to jest najdoskonalsza wspólnota, gdzie Chrystus może się najpełniej objawić przez miłość męża i żony na mocy sakramentu małżeństwa - stwierdził duchowny i przypomniał, że "obecność sakramentalna Chrystusa w małżeństwie jest obecnością pewną".

- Działanie łaski, działanie Ducha Świętego często zaskakuje małżonków. Jak się ma świadomość, że oto tutaj jest Chrystus między nami, nagle wiele problemów się rozwiązuje w zaskakujący sposób. To jest niewykorzystany potencjał, niewykorzystana i zakryta łaska. Mówimy dużo o małżeństwie i rodzinie, ale tej łaski mało kto jest świadomy - zaznaczył.

Według o. Knotza, aby Bóg objawił się w relacji małżeńskiej, należy pogłębiać więź małżeńską. Przestrzegł jednocześnie, by nasze wyobrażenia o tym, jak być dobrą żoną lub dobrym mężem, konfrontować z rzeczywistością, polegającą na tym, że małżonkowie wzajemnie słuchają i odpowiadają wzajemnie na swe potrzeby i pragnienia.

Ojciec kapucyn powtórzył, że pogłębianie więzi małżeńskiej prowadzi do Boga i budowania własnej świętości. "Widzialnym znakiem więzi, w której obecny jest Chrystus w sposób niewidzialny, jest ciało w jego męskości i kobiecości. Jesteście objawieniem Pana Boga na ziemi" - zwrócił się do małżeństw, biorących udział w spotkaniu.

- Chrystus przychodzi przez wasze ciała, przez wasze zmysły. Jeśli w ten sposób nie będziemy myśleć o zmysłowości, to nie odkryjemy w ogóle sakramentu małżeństwa" - dodał. "Bóg objawia się poprzez ciało współmałżonka - podkreślił.

Spotkanie z zakonnikiem poprzedziła Msza św., podczas której jej uczestnicy modlili się "za bojących się przyjąć sakrament małżeństwa".

Ojciec dr Ksawery Knotz OFMCap jest duszpasterzem małżeństw i redaktorem portalu dla małżonków Szansa Spotkania. To autor książek: "Seks jest boski, czyli erotyka katolika", "Seks, jakiego nie znacie", "Akt małżeński", "Zaślubiny w Bogu mężczyzny i kobietyˮ.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

O. Knotz: Małżeństwa powinny się cieszyć sferą seksualną!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.