O. Schulz SJ o wyzwaniach stojących przed ruchami katolickimi w Polsce

O. Schulz SJ o wyzwaniach stojących przed ruchami katolickimi w Polsce
(fot. shutterstock.com)
4 lata temu
KAI / ptt

Rozwój duchowy w małżeństwach i rodzinach, pomoc parom niesakramentalnym, odnowa charyzmatów ruchów, otwarcie się na młodzież, odkrycie powołania i misji świeckich, zaangażowanie w życie społeczne i polityczne oraz ewangelizacja w życiu codziennym - to zdaniem o. Adama Schulza SJ, przewodniczącego Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich, wyzwania, przed którymi stoją Kościół i ruchy katolickie w Polsce.

Spotkanie z o. Schulzem odbyło się w redakcji tygodnika katolickiego "Niedziela", wieczorem 20 maja w ramach V Kongresu Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej, który odbywa się w Częstochowie w dniach 15-24 maja pod hasłem "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię".

W spotkaniu wzięli udział m.in. Lidia Dudkiewicz, redaktor naczelna Tygodnika Katolickiego "Niedziela", ks. inf. Ireneusz Skubiś, honorowy redaktor naczelny "Niedzieli", ks. Dariusz Nowak, asystent kościelny Rady Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw, Artur Dąbrowski, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej oraz przedstawiciele ruchów, stowarzyszeń i bractw archidiecezji częstochowskiej.

- Czy w Kościele są świeccy? - mówił Artur Dąbrowski przypominając pytanie znanego szwajcarskiego teologa Hansa Ursa von Balthasara i dodał za tym znanym teologiem, że "świeccy to Lud Boży, który pielgrzymuje ramię w ramię z pasterzami".

Następnie o. Adam Schulz zwrócił uwagę, że w Polsce jest ponad 3 mln członków ruchów i stowarzyszeń katolickich, a także ponad 1 mln małżeństw w ruchach. - Badania statystyczne potwierdzają również, że ruchy katolickie stanowią największy kapitał społeczny w Polsce. Obserwuje się także duże zaangażowanie społeczne członków ruchów, co pokazuje, że katolickie ruchy i stowarzyszenia są bardziej prospołeczne niż inne organizacje świeckie - mówił o. Schulz.

Mówiąc o wyzwaniach jakie stoją przed ruchami katolickimi w Polsce o. Schulz wskazał na rodzinę i małżeństwo i przypomniał o środkach rozwoju duchowego w rodzinach i małżeństwie, którymi są: wspólna Eucharystia, wspólna modlitwa w rodzinie oraz prowadzenie dialogu małżeńskiego. - Struktury ruchów muszą być bardziej elastyczne i dostosowane do uczestnictwa w nich całych rodzin - mówił o. Schulz i dodał, że "potrzeba także małżonków, którzy we właściwy sobie sposób żyją radami ewangelicznymi".

Prelegent podkreślił, że wyzwaniem naszych czasów jest pomoc parom niesakramentalnym. - Trzeba wyjść naprzeciw tych ludzi. Wciąż zbyt mało robi się dla tych par w Kościele - zauważył prelegent i wskazał na konieczność zwrócenia uwagi na komunię duchową, która jest "wielkim potencjałem duchowym". - Ci ludzie są bardzo często głodni Boga. Musimy być obecni przy nich w sposób roztropny i mądry - dodał.

Mówiąc o kolejnym wyzwaniu jakim jest odnowa charyzmatów w ruchach gość Kongresu przypomniał słowa papieża Franciszka, który mówił jak ważna jest świeżość charyzmatów i przestrzegał przed pokusą wygodnictwa. - Ważne jest ciągłe świeże odczytanie charyzmatu mojego ruchu i postawienie pytania jak dzisiaj mój ruch ma wyglądać - mówił o. Schulz.

Dodał, że "konieczne jest otwarcie się na niespodziewane działanie Ducha Świętego i na młodzież". - Nowym zjawiskiem w Polsce są ruchy katolickie powstające wokół portali internetowych, na serwisach społecznościowych, a także wokół wolontariatu - stwierdził prelegent.

Przewodniczący Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich wskazał także na konieczność odkrycia piękna powołania i misji człowieka świeckiego. - Trzeba uwierzyć, że Bóg działa w świecie. Świeccy w sercu świata winni działać na zasadzie zaczynu, który prowadzi do przemiany świata i jego uświęcenie poprzez zwyczajną codzienną pracę - powiedział. Dodał, że "ważna jest codzienna świętość". - Im bardziej świat staje się zły, tym bardziej trzeba ludzi świętych, skutecznych i pragmatycznych.

O. Schulz wskazał również na zaangażowanie katolików w politykę i za papieżem Franciszkiem przypomniał, że polityka jest "rodzajem męczeństwa" - "męczeństwa codziennego", polegającego na dążeniu do wspólnego dobra bez ulegania korupcji" oraz "formą miłości społecznej".

Mówiąc o ewangelizacji o. Schulz przypomniał jak ważne jest "łączenie kerygmatu apostołów, czyli głoszenie Osoby Jezusa Chrystusa z kerygmatem Jezusa Chrystusa, czyli głoszenie prawdy o królestwie Bożym".

Podczas dyskusji po referacie uczestnicy spotkania zwracali uwagę na konieczność otwarcia się duszpasterzy na świeckich w Kościele, ale także na to, by świeccy byli impulsem dla działań duszpasterskich.

Przedstawiciele ruchów mówili o konieczności bardziej komunikatywnego języka kazań a także o wzajemnym poznaniu się ruchów i charyzmatów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

O. Schulz SJ o wyzwaniach stojących przed ruchami katolickimi w Polsce
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

O. Schulz SJ o wyzwaniach stojących przed ruchami katolickimi w Polsce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.