O. Stanisław Jaromi OFMConv: nie my jesteśmy panami tego świata. Jest nim Bóg

O. Stanisław Jaromi OFMConv: nie my jesteśmy panami tego świata. Jest nim Bóg
O. Stanisław Jaromi OFM Conv / Fot. mediatekajp2 / YouTube.com
KAI / tk

- Potrzeba współpracy świata polityki, gospodarki i ludzi Kościoła, po to, by uratować ten fragment świata, za który w Polsce jesteśmy odpowiedzialni – mówił o. Stanisław Jaromi OFMConv, szef Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu – REFA.

Podczas konferencji pod hasłem „Od Odry do Tybru i Amazonii - ekologia chrześcijańska lokalnie i globalnie”, która odbywa się dziś w Warszawie, o. Jaromi wyjaśniał m.in., kim są tzw. „zieloni chrześcijanie”.

"Nie jesteśmy panami świata"

- Jesteśmy osobami wierzącymi, katolikami, tzn. uznajemy, że to nie my jesteśmy panami tego świata. Jest nim Bóg – mówił o. Jaromi. Jak podkreślił, gdyby ta prawda była przyjęta w świecie, zapewne nie doszłoby do obserwowanego dziś kryzysu energetycznego i klimatycznego.

Mówiąc o „zielonych chrześcijanach” o. Jaromi zaznaczył, że zgodnie z duchem encykliki „Laudato si’” proponują oni ekologię integralną, integrującą 4 perspektywy: duchową, społeczną, perspektywę związaną z relacją człowieka ze światem przyrody oraz troski o ludzkie zdrowie.

- Proponujemy nowy rodzaj wrażliwości, nową duchowość – antykonsumpcyjną i wrażliwą społecznie. Chcemy wsłuchiwać się w płacz Ziemi i w płacz ludzi ubogich. Myślimy o Ziemi jako wspólnym domu – mówił o. Jaromi. Zwrócił uwagę, że ta duchowość jest w dużej mierze oparta na tradycji franciszkańskiej. Przypomniał też, że św. Franciszek jest od 1979 r. patronem ekologów.

Szef Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu – REFA podkreślił, że chrześcijańska ekologia, często wbrew współczesnym trendom, również ekologicznym – jest pro – life. To troska o życie – od poczęcia do naturalnej śmierci. Ekologia ta, jak zaznaczył, wsłuchuje się w głos nauki i współpracuje z nią.

Modlitwa o większy szacunek dla stworzenia

Nawiązując do tytułu konferencji o. Jaromi przypomniał o niedawnej katastrofie ekologicznej na Odrze i o modlitwie wspólnot Laudato si’ 1 września w okolicach Zielonej Góry o odpuszczenie win grzesznikom i o większy szacunek dla stworzenia. Zaznaczył, że rzeka Tybr w tytule konferencji – wskazuje na perspektywę watykańską, perspektywę najbardziej ekologicznego państwa świata, które stanowi nasze duchowe centrum a jednocześnie może być dla nas w tym względzie wzorem. Mówił również o Kościele w Amazonii, o synodzie jemu poświęconym oraz o tym, że tamtejsze wspólnoty mogą być dla nas często inspiracją jeśli chodzi o wspólną troskę o ekosystem.

Na zakończenie zaapelował o współpracę świata polityki gospodarki i ludzi Kościoła w ratowaniu tego fragmentu świata, za który w Polsce jesteśmy odpowiedzialni.

Konferencja „Od Odry do Tybru i Amazonii - ekologia chrześcijańska lokalnie i globalnie” organizowana jest z okazji 8. edycji Czasu dla Stworzenia (Season of Creation) i w związku z przypadającym 4 października wspomnieniem św. Franciszka - Patrona ekologów. Spotkanie odbywa się w siedzibie Sekretariatu KEP w Warszawie.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Piotr Lenartowicz SJ

Taki jestem zaabsorbowany tymi moimi bakteriami, a tu dzisiaj trzeba coś powiedzieć o miłości…

Ojciec Piotr Lenartowicz (1934–2012) – barwna postać krakowskich jezuitów, profesor, filozof przyrody, doktor nauk medycznych, uwielbiany kaznodzieja. Jego niedzielne kazania przez...

Skomentuj artykuł

O. Stanisław Jaromi OFMConv: nie my jesteśmy panami tego świata. Jest nim Bóg
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.